Facebook Google+ Twitter

Kurtyka do Wałęsy: Pozostaje Pan dla mnie przywódcą polskiego marszu do wolności

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-01 18:37

Prezes IPN napisał w liście do Lecha Wałęsy, że książka Pawła Zyzaka stanowi przykład nadużycia wolności słowa. Zarazem Janusz Kurtyka dodaje, że ten fakt nie powinien być dla nikogo pretekstem do działań zmierzających do ograniczenia swobody wypowiedzi.

W liście Janusz Kurtyka pisze między innymi, że "byłoby smutnym paradoksem historii, gdyby człowiek, który stał się dla całego świata symbolem walki Polaków o wolność, stał się teraz inicjatorem działań, które ograniczą w naszym kraju wolność słowa".

Prezes IPN-u wyraził też żal, że Lecha Wałęsa od dłuższego czasu postrzega IPN wyłącznie przez pryzmat jednej publikacji, nie biorąc pod uwagę wielu innych książek, a także licznych działań dotyczących fundamentalnej roli NSZZ „Solidarność" w dziejach najnowszych Polski.

Janusz Kurtyka podkreślił również w liście do byłego prezydenta, że celem instytutu nie jest zwalczanie Lecha Wałęsy jako historycznego przywódcy solidarnościowej rewolucji, a jedynie wyjaśnianie wszystkich, nawet najbardziej dramatycznych kart naszej narodowej historii.

Prezes IPN-u wyraził nadzieję, że ten proces może być bolesny i mogą przydarzyć pomyłki, ale w perspektywie czasu Polacy zrozumieją, że kierowana przez niego instytucja dobrze służy Polsce. Kończąc list napisał: "Proszę wierzyć, że bez względu na wszystkie obraźliwe słowa, jakich użył Pan ostatnio pod moim adresem, Lech Wałęsa pozostaje dla mnie przywódcą polskiego marszu do wolności".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.