Facebook Google+ Twitter

Kurtyka: IPN to łakomy kąskek dla polityki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-17 14:38

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej autorstwa PO została odesłana ponownie do komisji. W Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu. Zgłoszono kilka poprawek. Prawo i Sprawiedliwość chce odrzucenia projektu, Platforma Obywatelska zaapelowała o jego poparcie.

Podczas sejmowej debaty, poseł PO Arkadiusz Rybicki przekonywał o konieczności zmian w funkcjonowaniu tej instytucji. Jak tłumaczył, nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej powstała w odpowiedzi na działania mające na celu upolitycznienie instytutu. W jego ocenie, w ostatnich latach IPN działał w porozumieniu z jedną partią polityczną i chciał wraz z nią współtworzyć IV RP.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk podkreślał tymczasem, że projekt nowelizacji ma na celu przejęcie władzy w IPN przez środowiska zbliżone do Platformy. Jak tłumaczył wskazują na to chociażby zapisy zmian w procedurze powoływania prezesa IPN. W myśl projektu PO, powołanie i odwołanie prezesa IPN przyjmowałby Sejm zwykłą większością głosów, a nie jak jest teraz - większością 3/5.

Poseł Ryszard Kalisz mówił, iż Klub Lewicy propozycje zmian popiera, gdyż obecnie zbyt wielka jest ingerencja jednej opcji politycznej w działanie Instytutu. Lewica zastrzega jedynie, że chce zachowania sejmowej większości 3/5 koniecznej obecnie do odwołania prezesa IPN.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka uważa, że propozycje zawarte w projekcie ustawy dotyczącej IPN to próba upolitycznienia instytutu i wciągnięcie do politycznych gier środowisk naukowych. Zdaniem Janusza Kurtyki, placówka ta działa bardzo sprawnie i jest w związku z tym łakomym kąskiem dla polityki.

W ocenie szefa IPN, zapisy projektu nowelizacji są bardzo ryzykowne, ponieważ może dojść do konfliktu między radą naukową, która ma być powołana w miejsce obecnego kolegium, a prezesem. Janusz Kurtyka zwraca również uwagę, że pojawiły się w tym projekcie bardzo nierealne propozycje, między innymi zewidencjonowania w ciągu dwóch lat 24 milionów teczek, które znajdują się w archiwach IPN.

Wśród proponowanych zmian jest szerszy dostęp do akt oraz zmiany zasad powoływania prezesa tej instytucji. W myśl noweli każdy obywatel będzie miał prawo dostępu do własnej teczki. Ponadto poprawka przewiduje, że w przypadku, gdy dana osoba nie była oficerem lub agentem służb PRL, będzie też mogła zastrzec informacje dotyczące jej pochodzenia, przekonań religijnych, przynależności wyznaniowej oraz dane o stanie zdrowia, życiu seksualnym i stanie majątkowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.