Facebook Google+ Twitter

Kurtyka: Kwaśniewski był zarejestrowanym agentem

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-04-01 07:53

- Trzeba zburzyć Pałac Kultury; Kwaśniewski nie jest w stanie nikogo obrazić, bo był komunistycznym aparatczykiem gwarantującym Sowietom przynależność Polski do ich imperium; a o tym, co robi IPN, nie będą decydowały interesy grup politycznych - te wyjątkowo ostre stwierdzenia padły w autoryzowanym wywiadzie dla "Polski", którego udzielił nam prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem Janusza Kurtyki polskim politykom brakuje odwagi, by rozliczyć się z przeszłością czy skutecznie sprzeciwić się koncepcjom Eriki Steinbach.

 / Fot. Wojciech Barczyński/POLSKAOd kilku dni Kurtyka jest celem ataków z powodu opublikowania przez jednego z jego podwładnych, Pawła Zyzaka, książki pt. "Lech Wałęsa - idea i historia". Przeważają w niej subiektywne, krytyczne i często niezweryfikowane opinie na temat przywódcy "Solidarności". W związku z tą publikacją niektórzy politycy żądali nawet wczoraj likwidacji IPN.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czy to zaskoczenie? Czerwony, to czerwony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, w Polsce oskarżyć można tylko tych, którzy zdaniem elity powinni być postponowani. Co interesujące Wałęsa (a propos książki Pana Zyzaka) z roli osoby, która jest zagrożeniem dla demokracji stał się jej ikoną. Ciekaw jestem gdzie ustala się kto dzis jest człowiekiem honoru i godnym obrony. Czy to, aby nie gdzieś w pobliżu Czerniakowskiej, Gagarina i Chełmskiej? Co do prezydenta Kwaśniewskiego to był czy nie był oto jest pytanie? Doświadczenie pokazuje, że magistrem nie był, a mimo to był, podobnie jak pijany nie był, a zespół goleni, czy choroba filipińska były. Gdyby oskarżenie rzucił np. Waldemar Pawlak to pewnie nie byłoby to takie spektakularne. Skoro jednak za słowami o współpracy z SB stoi prezes Kurtyka, to właściwy moment, aby pokazać mu czerwona kartkę. Mam nadzieję, że nieskuteczną, bo czego jak czego, ale prawdy o swojej historii najnowszej Polacy wciąż potrzebują...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tym, że Kwaśniewski to TW "Alek" już dawno mówił Krzysztof Wyszkowski - podobnie jak o fakcie agenturalności Wałęsy jako TW "Bolek" mówił dużo wcześniej niż historycy IPN. A książka Zyzaka nie powstała przecież w IPN, ani w ramach żadnego projektu badawczego IPN, tylko przed tym jak szef krakowskiego IPN dr. Marek Lasota - notabene radny Platformy Obywatelskiej - przyjął Zyzaka do pracy przy obsłudze ksero. IPN nie miał więc nic wspólnego z książką Zyzaka jako taką i jeśli Tusk ma do kogoś pretensje, że taki człowiek jak Zyzak pracował w IPN, to niech ma do dra Lasoty. A jeśli chce coś zamykać, to zgodnie z jego rozumowaniem powinien zamknąć raczej Uniwersytet Jagielloński, na którym Zyzak obronił pracę na podstawie której powstała książka niż IPN. No ale na to "wykształciuchy" by nie pozwoliły!

Panie prezesie Kurtyka - czekamy na obszerną monografię o agenturze Kwaśniewskiego! Czy to nie ironia, że o tym (oficjalnie) ogół społeczeństwa ma dowiedzieć się później niż o tym, co zarzuca się Wałęsie? A kiedy biografia Kiszczaka i Jaruzelskiego? O Kiszczaku i Jaruzelskim też powinna powstać taka monografia, a jakoś nie powstała mimo licznych drobniejszych publikacji IPN na ten temat. IPN zajmuje się ks. Jankowskim, który miał rzekomo nieświadomie udzielać bezpiece informacji szkodzących ks. Popiełuszce, a wciąż nie wydał jako instytucja publikacji książkowej, dotyczącej ustaleń własnego śledztwa w sprawie zabójstwa kapelana "Solidarności" (a i obecny prezes IPN był niesprawiedliwie krytyczny wobec prok. Andrzeja Witkowskiego, podważającego kłamstwo procesu toruńskiego). Dlatego nie idealizujmy IPN i apelujmy do jego władz, aby kładły większy nacisk na wywiązywanie się ze statutowych obowiązków. Choć publikację "SB a Lech Wałęsa" Cenckiewicza i Gontarczyka oceniam wysoko (w odróżnieniu od pracy Zyzaka) i lepiej, że powstała niż gdyby miała nigdy nie powstać, to jednak uważam, że lepiej by było, gdyby najpierw IPN opracował kompleksowe biografie Kiszczaka i Jaruzelskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.