Facebook Google+ Twitter

Kusturica krytykuje decyzję o odwołaniu parady homoseksualistów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-23 17:59

Jak stwierdził słynny serbski reżyser filmowy Emir Kusturica, decyzja o odwołaniu marszu mniejszości seksualnych w Belgradzie, była nierozsądna. Jego zdaniem organizatorzy powinni byli zgodzić się na zorganizowanie jej w innym miejscu.

Odwołanie "Parady Dumy" w Belgradzie wywołało szereg komentarzy w całej Europie,  / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emir_Kusturica_Bruxelles05.jpgJeden z najbardziej znanych serbskich reżyserów filmowych Emir Kusturica skrytykował decyzję o odwołaniu parady mniejszości seksualnych, zwanej „Paradą Dumy”, która kilka dni temu miała przemaszerować miała Belgradu. Mimo tego jednak, jak stwierdził reżyser, organizatorzy powinni byli skorzystać z propozycji premiera Cvetkovicia, jaką była możliwość zorganizowania parady w innym miejscu Belgradu.

Jak stwierdził Kusturica „wszyscy homoseksualiści to nasi ludzie”, dodając, że sam posiada wielu znajomych wśród tych społeczności. Wyraził również niezrozumienie dla braku decyzji organizatorów o zorganizowaniu przemarszu w innej części Belgradu. - Jeśli istniejemy jako całość i nie potrafimy dojść do porozumienia w elementarnych kwestiach to skąd możemy wiedzieć które miejsce jest dobre a które złe? - powiedział Kusturica.

Serbski reżyser poparł również unijne aspiracje Serbii, które według niego powinny jednak odbywać się na innych zasadach, jeśli chodzi o podejście Unii Europejskiej do kwestii Kosowa. Dodał również, że początkowo nie był zwolennikiem wiązania przyszłości Serbii z Unią Europejską.

„Parada Dumy” miała odbyć się w niedzielę (20.09) w centrum Belgradu. Dzień wcześniej premier serbskiego rządu, Mirko Cvetković na specjalnym spotkaniu poinformował organizatorów, że wobec licznych sygnałów o zagrożeniu władze nie są w stanie zapewnić dostatecznego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom. W skutek tego organizatorzy odwołali imprezę, odrzucając również możliwość zorganizowania jej w innej części miasta, co zaproponował Cvetković. Wydarzenie to wywołało liczne dyskusje w Serbii, a także Europie.

Emir Kusturica urodził się 1954 roku w Sarajewie. Jest jednym z najsłynniejszych serbskich reżyserów, dwukrotnie uhonorowany „Złotą Palmą” podczas festiwalu filmowego w Cannes. Do najsłynniejszych jego produkcji należą: „Underground”, „Czarny pies, biały kot”, „Arizona Dream” czy „Życie jest cudem”.

Źródło: b92.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.