Facebook Google+ Twitter

Kusząca perspektywa "Poza dobrem i złem"

Michael Schmidt-Salomon buduje w swojej rozprawie filozoficznej ciekawą wizję świata, w której dobro i zło stanowią jedynie abstrakcyjne pojęcia. Zdaniem autora należy się ich wyzbyć w celu poprawy ludzkiego bytu i osiągnięcia wolności.

 / Fot. /Materiały promocyjneAutor tytułem swojej rozprawy nawiązuje do innego filozoficznego dzieła, a mianowicie "Poza dobrem i złem" Friedricha Nietzschego. Przedstawiony przez Schmidta-Salomona immoralizm różni się od koncepcji zaprezentowanej przez dziewiętnastowiecznego myśliciela, szczególnie ze względu na konsekwencje owej teorii. Współczesny filozof kusi piękniejszym obrazem rzeczywistości. Należy jednak zwrócić uwagę na istotne podobieństwo obu myślicieli, które determinuje ich postawę, a mianowicie ateizm. Zarówno Nietzsche, jak i Schmidt-Salomon to zagorzali ateiści proponujący wizję świata bez Boga. Częste naśmiewanie się Schmidta-Salomona z religii może razić. Przedstawione przez niego rozumowanie wydaje się poprawne tylko wówczas, gdy odrzucamy ideę Boga jako absolutnego dobra i szatana jako absolutnego zła. Dla mnie, osoby wierzącej i po studiach filozoficznych, argumentacja autora nie jest przekonująca i wbrew pozorom posiada kilka znaczących wad.

Abstrahując od kwestii wiary można powiedzieć, że książka jest ciekawą, napisaną klarownym językiem i pełną obrazowych porównań pozycją. Uprzedzam jednak, że lepiej sięgnąć po nią po wcześniejszym, choćby elementarnym przygotowaniu filozoficznym i tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni swojej wiary w Boga. Jeżeli podejdziemy do tej publikacji z dystansem i nie zawahamy się poddać jej tez ewentualnej krytyce, możemy przeżyć interesującą przygodę intelektualną. Sam Schmidt-Salomon nie uważa się za autorytet i nie chce, aby jego dzieło stało się rodzajem "nowej Biblii". Żegnając się z czytelnikiem dodaje: A jeśli jesteś mądrzejszy ode mnie i natkniesz się podczas czytania na błędy, które ja na skutek mojego ograniczenia przeoczyłem, to nie miej oporów, by mi je uświadomić! Przecież wiesz, że krytyka jest darem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.