Facebook Google+ Twitter

Kuter łącznikowy K-18 Bryza zatopiono w Zatoce Gdańskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-16 21:43

Hel ma nową atrakcję turystyczną. Kuter łącznikowy K-18 Bryza spoczął na dnie Zatoki Gdańskiej. Po godzinie od rozpoczęcia akcji, około 13.45 udało się zgodnie z planem zatopić jednostkę.

Wrak leży na głębokości 18 metrów, 200 metrów od brzegu na wysokości helskiego fokarium. Ma służyć przede wszystkim nurkom, którzy licznie odwiedzają te rejony.

Do samego końca nie było wiadomo, czy pogoda pozwoli na zatopienie statku. Rano na Helu bardzo mocno wiało.

Gościem honorowym uroczystości była Maria Kaczyńska, która otrzymała pamiątkowy medal z zatopienia Bryzy. Według pani prezydentowej umieszczenie statku na dnie morza to doskonały pomysł i ogromna atrakcja dla miłośników nurkowania. Tego samego zdania jest Jarosław Pałkowski, wiceburmistrz Helu.

Na wraku znajduje się około stu pamiątkowych medali - takich samych jak ten, który otrzymała Maria Kaczyńska. Medale czekają na szczęśliwych znalazców.

Kuter Bryza, produkcji radzieckiej, służył w Marynarce Wojennej do 2003 roku. Przygotowania do operacji zatopienia trwały ponad rok, wymagały między innymi wyczyszczenia i specjalnego przystosowania statku. Kosztowały 200 tysięcy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jan kowalski
  • jan kowalski
  • 14.02.2011 00:01

Co za bzdury... To był kuter POLSKIEJ PRODUKCJI !!! Jednostka K-18 była kutrem projektu 722 zbudowanym w Gdańskiej Stoczni Rzecznej w Gdańsku – Stogi. Zapoczątkował on długą serię
jednostek szkolnych i pasażerskich, wybudowanych GŁÓWNIE DLA ZSRR !!! Kuter zaprojektowano w Biurze PROREM w Gdańsku, pod kierownictwem inżyniera M. Garnuszewskiego. Bryza rozpoczęła służbę 10 stycznia 1965 roku i służyła w 43 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.