Facebook Google+ Twitter

Kutno nie zapomina o zmarłych pod Smoleńskiem

W Kutnie i w okolicy odbywają się msze święte w intencji tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Każdy mieszkaniec miasta może przyjść pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie jest zdjęcie pary prezydenckiej i można zapalić znicz, złożyć kwiaty, pomodlić się za dusze zmarłych.

Mszę poprowadził ksiądz prałat Stanisław Pisarek i ksiądz prałat Jan Dobrodziej. / Fot. Piotr Panfil Msze święte

Pierwsza msza święta odbyła się w dniu tragedii, czyli w sobotę o godzinie 15 w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Następnie o godzinie 18 w kaplicy pod wezwaniem św. Wawrzyńca odprawiono mszę na której nie zabrakło władz miasta Kutna.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichNa mszy świętej nie zabrakło władz miasta Kutno. Na zdjęciu Zbigniew Wdowiak (na lewo), Zbigniew Burzyński (w środku) i Jacek Boczkaja (na prawo). / Fot. Piotr Panfil- To jest przykre zjawisko, które nas bardzo poruszyło - mówi Wiadomościom24.pl, prezydent miasta Kutno Zbigniew Burzyński. - Życie straciły najwyższe władze państwowe. Daje nam to do myślenia, że w obliczu wypadku wszyscy się jednoczymy, jesteśmy razem. Wszyscy jesteśmy emocjonalnie przygnębieni - dodaje ze smutkiem.

Kościół pod wezwaniem świętego Wawrzyńca był cały pełen ludzi, którzy chcieli oddać hołd tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem. / Fot. Piotr PanfilNastępna msza w intencji tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem zostanie odprawiona już we wtorek o godzinie 18 w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Nie zabraknie oczywiście delegacji kombatanckich, władz miasta, powiatu, policji, wojska. Czwarta msza zostanie odprawiona pod gołym niebem na Pl. Piłsudskiego o godzinie 12.

Kutnianie chętnie przychodzą wpisać się do księgi kondolencyjnej. / Fot. Piotr PanfilKsiążka kondolencyjna wystawiona

W poniedziałek o godzinie 12 w Muzeum Regionalnym w Kutnie wystawiono książkę kondolencyjną. Jako pierwszy wpisał się do niej prezydent miasta Kutna - Zbigniew Burzyński i zastępcy prezydenta - Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja. Wpisywać do książki kondolencyjnej można wpisywać się codziennie do niedzieli w godzinach od 8 do 19.

Na pomniku Józefa Piłsudskiego zawieszono zdjęcie prezydenckiej pary. Obok znajduje się mnóstwo kwiatów i zniczy. / Fot. Piotr PanfilKwiaty i znicze

Zdjęcie, które wisi na pomniku. / Fot. Piotr PanfilOd niedzieli również mieszkańcy miasta i regionu przybywają pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przed Urzędem Miasta. Wywieszono tam zdjęcie pary prezydenckiej. Obok można zapalić znicze upamiętniające tragedię i położyć kwiaty. Jest to bardzo dobre miejsce na skupienie, refleksje, ale i zarazem żal.

Czytaj także:
Kondukt z trumną prezydenta przejechał przez centrum stolicy
Kutno. Księga kondolencyjna wystawiona

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wśród ofiar katastrofy znalazła się też osoba z regionu kutnowskiego, kapelan prezydenta, ks. Roman Indrzejczyk, który urodził się 14 listopada 1931 roku w Żychlinie, gdzie spędził dzieciństwo i w 1951 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Żychlinie. W czasie swojej posługi w innych miastach wielokrotnie odwiedzał zarówno rodzinny Żychlin, jak i parafię św. Wawrzyńca w Kutnie (za sprawą przyjaźni z tamtejszym proboszczem, ks. prał. Stanisławem Pisarkiem). Jak widać, nie ma miejsca w Polsce, które nie miałoby jakiegoś związku z którąś z ofiarą tej tragedii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisałem poprzedni komentarz dość niejasno, więc uzupełnię. To miała być największa pielgrzymka polskich polityków do Katynia w historii. Wybrane osoby leciały samolotem, ale jechał też pociąg specjalny wiozący 400 osób - w tym ok. 300 przedstawicieli rodzin katyńskich i ok. 100 posłów i senatorów. Kilka osób wytypowanych do podróży samolotem uznało za słuszne ustąpienie miejsca komuś innemu. Tak zrobili m.in. wspomniany Tadeusz Woźniak (wieloletni przewodniczący grupy parlamentarnej Polska-Rosja, dlatego został koordynatorem wyjazdu), Jacek Sasin (były wojewoda mazowiecki, a obecnie wiceszef kancelarii prezydenta) oraz Jolanta Szczypińska. Łatwo wyjaśnić, dlaczego zginęło tyle parlamentarzystek płci żeńskiej - przy podziale na tych, którzy jechali pociągiem i tych, którzy lecieli samolotem mężczyźni starali się wykazać uprzejmością - co tym razem niestety okazało się tragiczne w skutkach. Smutne i przerażające to wszystko. Zdarzyło się w czasie największego z dotychczasowych wyjazdów przedstawicieli polskich władz do tego miejsca największej kaźni Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam jeszcze, że kutnowski poseł Tadeusz Woźniak, jako jeden z organizatorów i koordynatorów wizyty w Katyniu (sam był już tam kilkanaście razy i intensywnie angażował się w pojednanie polsko-rosyjskie) miał lecieć samolotem, ale odstąpił miejsce senator Janinie Fetlińskiej z Ciechanowa. Tutaj opowiada o tej sytuacji i kulisach przygotowań do wyjazdu:
http://www.ekutno.pl/?kutno=0&y=1&zoom=6530

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Kutno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.