Facebook Google+ Twitter

Kutno świętowało odzyskanie niepodegłości

11 listopada 2008 - to już 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Kutna to szczególna data, bowiem tego dnia odsłonięto nowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. We wtorek do miasta przyjechał m.in.: Andrzej Dziuba, Jan Nowicki, a także prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Sonda

Czy postać Józefa Piłsudskiego jest Ci znana?

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego po odsłonięciu i złożeniu kwiatów.  / Fot. Piotr PanfilW Kutnie obchody Dnia Niepodległości trwały od rana. Mieszkańcy mogli oglądać wystawę samochodów bojowych produkowanych przez firmę AMZ-Kutno, ale także uczestniczyć w koncercie orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Kutna. Atrakcji nie brakowało.

Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia była msza święta oraz odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 16 w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca odbyła się msza za niepodległą Polskę. Koncelebrowana była przez Józefa Glempa i Jego Ekscelencję Andrzeja Dziubę - Ordynariusza Diecezji Łowickiej.

Po uroczystej mszy, odbyło się przejście z kościoła na Plac Piłsudskiego, ulicą Królewską. To tam odbyły się dalsze obchody święta. Na samym początku, prowadzący powitał gości oraz zaprosił do udziału w uroczystości. Następnie żołnierze wciągnęli flagę na maszt oraz mowę wygłosił Józef Glemp i Zbigniew Burzyński. - 11 listopada to też pamięć o Józefie Piłsudskim - mówił podczas przemówienia prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński. - Polskę, Ojczyznę naszą, błogosław Panie - dodał w ostatnim zdaniu mowy.

Potem nastąpił długo oczekiwany moment, czyli odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w nim m.in. Zbigniew Burzyński, Józef Glemp i Andrzej Dziuba. Przypomnijmy, że pomnik ten kosztował prawie 130 tysięcy złotych. - Dziękuję inicjatorom i fundatorom pomnika - podkreślał Burzyński.

Nie obyło się bez poświęcenia cokołu, a dokonał to Prymas Polski, Józef Glemp. Natychmiast po poświęceniu młodzież ze szkoły podstawowej złożyła kwiaty. Tuż przed końcem z balkonu urzędu miasta wysłuchać można było głosu Jana Nowickiego, który czytał "Modlitwę" Jana Lechonia.

Pokaz sztucznych ogni. / Fot. Piotr PanfilDużym zdziwieniem był znakomity, przepiękny pokaz sztucznych ogni, przy podkładzie muzycznym utworu "Conquest of Paradise".

Na sam koniec trzeba podziękować władzom miasta Kutno za wspaniałe oraz wzruszające obchody Dnia Niepodległości. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku, a na Placu Piłsudskiego panowała przyjazna atmosfera.

Zobacz także galerię z wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetny materiał! Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+za informacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.