Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13740 miejsce

Kutnowski Pałac Saski zaczyna współpracę z Wilanowem

W środę przedstawiciele Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie, podpisali umowę o współpracę z dyrektorem Pałacu w Wilanowie. Wieczorem uroczyście przekazano portret królowej Marii Józefy.

Tabliczka przed wejściem do Pałacu Saskiego. / Fot. Piotr PanfilPrzedstawiciele Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie, w składzie: Mariusz Wieczorkowski i Jolanta Leśniewska, podpisali umowę o współpracę z dyrektorem Pałacu w Wilanowie - Pawłem Jaskanisem. Zadaniem obu instytucji będzie kultywowanie tradycji i wartości historycznych. Placówki będą podejmować wspólne działania promocyjne, edukacyjne i kulturalne.
- Pałac Saski w Kutnie jest prawdziwą perełką. Będziemy starali się przywrócić świetność budynkowi i pomagać, jak tylko będziemy mogli – mówił członkom fundacji, prezes Pałacu w Wilanowie, Paweł Jaskanis.

Wieczorem w kutnowskim Pałacu Saskim odbyło się uroczyste wręczenie portretu królowej Marii Józefy. Portret został ufundowany przez władze PKO Banku Polskiego, a kosztował 13.500 złotych. Pejzaż został odsłonięty przez dyrektora PKO BP S.A w Łodzi - Alinę Karwacką i dyrektora oddziału w Kutnie - Józefa Chowańca. Niestety, obraz ten zostanie przewieziony do Muzeum w Wilanowie, w celu przeprowadzenia badań konserwatorskich.

Sponsorem obrazu Marii Józefy, był bank PKO BP S.A / Fot. Piotr Panfil Na przepięknej wieczornej uroczystości w Pałacu Saskim zjawili się oraz głos zabrali goście z całego kraju, a byli to m.in.: Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki, Krzysztof Kwiatkowski – senator ziemi łódzkiej, Marek Ast – poseł ze Wschowy, Tadeusz Wożniak – poseł ziemi kutnowskiej, Paweł Jaskanis – dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Jacek Sikora – przewodniczący Rady Miasta Kutna

***
Pałac Saski króla Augusta III został wzniesiony w 1750 r., na planie prostokąta z dwoma krótkimi skrzydłami bocznymi. Jest to jeden z czterech królewskich pałacyków pocztowych tego monarchy, jedyny, jaki zachował się właśnie w Kutnie. Właścicielem tego obiektu był król August III. Po śmierci króla, a był to rok 1763, nowym właścicielem obiektu został Jędrzej Zamoyski. Ciekawostką jest fakt, że w tymże budynku gościł cesarz Napoleon – uciekał on wtedy z Rosji.

W styczniu 2003 r., zatrzęsła Kutnem informacja, że pałac został częściowo spalony. Od pięciu lat jest on pobieżnie remontowany w oczekiwaniu na gruntowną renowację. Niestety, trzeba przyznać, że obiekt jest tylko częściowo własnością miasta, a w części ma spadkobierców, którzy mieszkają poza granicami kraju. Od kilku lat trwają sprawy spadkowe. Pocieszające jest, iż niebawem zostaną one wyjaśnione i miasto Kutno będzie się starać o unijne pieniądze na gruntowny remont. Od 4 lat jedynym lokatorem pałacu jest Fundacja Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. To właśnie Mariusz Wieczorkowski – dyrektor Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie, podpisał umowę o współpracę z dyrektorem Pałacu w Wilanowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa informacja,pozdrawiam Piotrze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze aktualnie, zawsze ciekawie.. Tylko u Piotra. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.