Facebook Google+ Twitter

Kuusamo zweryfikowało formę Justyny Kowalczyk

W miniony weekend, 26 i 27 listopada, w dalekiej Laponii odbył się minicykl zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich pod nazwą Ruka Triple. W trzy dni do zdobycia było aż 350 punktów. Na starcie stanęło ponad 90 zawodniczek, w tym Justyna Kowalczyk.

Rywalizacja kobiet podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich / Fot. Skvattram, domena publicznaMinicykl zawodów, pod nazwą Ruka Triple, odbył się po raz drugi w historii. W fińskim kurorcie Kuusamo w piątek zawodniczki rywalizowały w sprincie stylem klasycznym, w sobotę przebiegły indywidualnie 5 km stylem dowolnym, a w niedzielę rywalizowały w biegu pościgowym na 10 km stylem klasycznym. Za zwycięstwo w pojedynczym starcie było do zdobycia 50 punktów, ale triumfatorka całego cyklu dostała bonus 200 punktów. Łącznie więc można było uzyskać 350 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jedną z faworytek zawodów była Justyna Kowalczyk. Trasa w Kuusamo bardzo jej odpowiada, ponieważ jest mało zjazdów, a dużo podbiegów i to raczej długich niż stromych. Chociaż na początku sezonu dziewczyna z Kasiny Wielkiej nie obiecuje wielkich sukcesów, to w Laponii zdarzało jej się biegać dobrze. Rok temu przegrała tylko z Marit Bjoergen, ale nie wiadomo jak potoczyłaby się rywalizacja, gdyby nie dyskwalifikacja Polki w sprincie stylem klasycznym. Justyna Kowalczyk została wykluczona po biegu półfinałowym i zajęła dopiero jedenaste miejsce. Później nie zdołała odrobić strat tylko do Norweżki.

W tym roku zmodyfikowano program zawodów. W sobotę, zamiast dotychczasowego biegu na 5 km krokiem klasycznym, odbył się bieg stylem dowolnym, a w niedzielę, zamiast dotychczasowego biegu na 10 km krokiem łyżwowym - bieg stylem klasycznym, co jeszcze bardziej miało odpowiadać polskiej biegaczce. Tydzień temu, na inaugurację sezonu, Justyna Kowalczyk była dziesiąta w norweskim Sjusjoen i straciła do Marit Bjoergen ponad minutę. Po biegu razem z trenerem Aleksandrem Wierietielnym zapewniała jednak, że jest w lepszej formie, niż wskazuje na to wynik.

W Kuusamo rywalizacja miała być bardziej zacięta. Niestety, skończyło się jedynie na założeniach. Już bowiem w piątek Justyna Kowalczyk pogrzebała swoją szansę na sukces w sprincie stylem klasycznym, kończąc rywalizację na ćwierćfinale i zajmując ostatecznie trzynastą pozycję. Polka w swoim biegu pojawiła się na stadionie za plecami Marit Bjoergen, ale na finiszu wyprzedziła ją jeszcze Amerykanka Kikkan Randall. Ponieważ nie był to najszybszy bieg, Justyna Kowalczyk nie dostała się do półfinału nawet jako tzw. "lucky loser", będąc pierwszą spośród tych, które pożegnały się z dalszą rywalizacją.

W ekipie naszej najlepszej biegaczki musiało dojść do poważnej rozmowy, bo drugi etap Ruka Triple był w wykonaniu mistrzyni olimpijskiej z Vancouver znacznie lepszy od poprzednich startów. Justyna Kowalczyk przez cały dystans 5 km biegła mocnym tempem, niewiele tracąc na poszczególnych międzyczasach do najlepszych w stylu dowolnym. Szczególnie dobrze Polka wyglądała na podbiegach, na których w swoim stylu włączała szósty bieg. Wydawało się nawet, że Justyna Kowalczyk znajdzie się na podium, ale w końcówce osłabła i zajęła piąte miejsce, tracąc do podium 8,6 sekundy.

Na trasę niedzielnego biegu pościgowego na 10 km, rozgrywanego stylem klasycznym, zawodniczki ruszały z uwzględnieniem różnic powstałych podczas dwóch wcześniejszych etapów. Justyna Kowalczyk wystartowała szósta, z ponad minutową stratą do Marit Bjoergen. Polka dobrze rozpoczęła bieg, szybko doganiając startującą tuż przed nią Kikkan Randall. Amerykanka nie zdołała utrzymać się za plecami Polki, która próbowała gonić kolejne wyprzedzające ją rywalki. Początkowo różnica faktycznie malała i wydawało się, że Justyna Kowalczyk ma szansę doścignąć Norweżkę Therese Johaug, a nawet Szwedkę Charlotte Kallę. Niestety, ta przedostatnia przyspieszyła, a ta ostatnia mimo że osłabła, nie była zagrożona, ponieważ Polka w pewnym momencie zaczęła tracić siły.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.