Facebook Google+ Twitter

Kwadratnikowa mama

W Polsce żyje kilka gatunków kwadratników. Jednak najpopularniejszym jest chyba kwadratnik trzcinowy.

Kwadratnik trzcinowy -samica (Tetragnatha extensa) / Fot. Artur HampelWystępuje głównie nad wodami wszelkiego rodzaju, a jego specyficznie ułożone wzdłuż źdźbła bądź liścia odnóża, pozwalają bezbłędnie rozpoznać, że do czynienia mamy właśnie z rodzajem - kwadratnik.
O ile bardzo sprawnie poruszają się pośród roślin, to żwirowe podłoże stanowi dla nich prawdziwe osuwisko i drogę pełną śmiertelnych niebezpieczeństw.

Ta samica kwadratnika trzcinowego, by dostać się do kępki trawy rosnącej pośród piaszczystej enklawy, musiała stoczyć prawdziwą walkę o przetrwanie. Wiadomo, w naturze nie ma litości dla spóźnialskich, maruderów i tych wszystkich, którzy znaleźli się w niewłaściwym czasie i o niewłaściwej porze.

Zmagania z ziarenkami piasku trwały na tyle długo, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można domniemywać, że gdyby nie moja obecność, to pajęczyca skończyłaby jako śniadanie dla jakiegoś ptaka, które w pobliżu gromadnie i ochoczym śpiewem witały nowy dzień.

Nieco znużony przydługą obserwacją usiłowania wydostania się pająka z niewielkiej (naprawdę niewielkiej) piaszczystej niecki, postanowiłem naruszyć naturalną kolej rzeczy i go nieco wspomóc.
O dziwo w chwili zaoferowania swojej pomocy poprzez podanie mu źdźbła trawy do uchwycenia, kwadratnikowa pajęczyca postanowiła udawać martwą. Po kilku chwilach przystąpiła jednak z nowym impetem - być może nieco zawstydzona swoją dotychczasową nieudolnością - do pokonania piaszczystej niecki i uchwycenia odnóżami kępki trawy, do której miała zaledwie kilka pajęczych kroków.

Jakaż musiała być jej frustracja, gdy pomimo intensywnego przebierania ośmioma nogami, przypominającego buksowanie kół terenowego samochodu, który ugrzązł w piaszczystej wydmie, drobne kamyki żwiru osuwały się pod nią nie pozwalając posunąć się do przodu ani o centymetr.

W końcu upór został nagrodzony. Ponadprzeciętnie długa pierwsza pary odnóży uczepiła się wystającej z piasku rośliny i pająk błyskawicznie znalazł się pośród kłosów kępki trawy. Kwadratnikowa przyszła mama zatańczyła pomiędzy nimi pokazując grację oraz kunszt poruszania się w wymarzonym dla niej środowisku. Znalazła się w domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Co za historia! I jaki nagły zwrot akcji...:)
W fantastyczny sposób opisane zmagania kwadratnika trzcinowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.