Facebook Google+ Twitter

Kwartał Muzyczny odmieni centrum stolicy

Idea Warszawskiego Kwartału Muzycznego narodziła się w głowach mieszkańców skupionych w Stowarzyszeniu ulicy Smolnej. Jak mówi Wiadomościom Jarosław Chołodecki ze stowarzyszenia, pomysł nawiązuje do doświadczeń innych stolic, gdzie muzyka stała się ważnym elementem krajobrazu.

 / Fot. http://picasaweb.google.com/tkwiatkowski/SmolneKoledowanie12122010#5552922238126625586 Między ulicami Nowy Świat, Alejami Jerozolimskimi, Tamką a aleją na Skarpie ma powstać Kwartał Muzyczny, obszar, w którym muzyka będzie najważniejsza, przyciągnie wielu słuchaczy i odmieni charakter stołecznego miasta. Plan jest gotowy i został już zaprezentowany miastu.

- Mieszkańcy byli zachwyceni. Chcą pomysł promować w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Wiadomościom24.pl Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Ulicy Smolnej.

- Nad tym pomysłem pracowaliśmy od dwóch lat, chcemy, aby powstała przestrzeń, miejsce, w którym muzyka będzie dominować. Muzyka ma być akcentem. Kiedy mamy ochotę na coś atrakcyjnego, chcemy przeżyć coś ważnego, będziemy mogli wziąć np. taksówkę i dojechać do tego wspaniałego miejsca i tam coś się wydarzy - przekonuje Chołodecki. - Muzyka jest świetnym sposobem, aby ludzie lepiej funkcjonowali w środowisku, ma tworzyć dobry klimat, aby ludzie rozmawiali i bawili się w atmosferze muzyki. Przekonujemy również restauratorów, aby muzyki było więcej, żeby była również w przestrzeniach prywatnych - mówi Jarosław Chołodecki. Muzyka nie ma być tłem, ma być grana na żywo, ma uwodzić przechodniów i zapraszać, ma charakteryzować miasto, ma być dedykowana osobom słuchającym.

Pierwsze koncerty, tak na próbę, już się odbyły m.in. w Café Blikle. Pomysł przypadł też do gustu dr. Janowi Jabłkowskiemu. "W Domu Braci Jabłkowskich przed wojną w kawiarni na trzecim piętrze program artystyczny obecny był stale. Często występował Mieczysław Fogg i inni popularni piosenkarze - mówi Gazecie Stołecznej.

Kwartał Muzyczny ma być miejscem spotkania trzech podmiotów: Muzyków, Słuchaczy i Przedsiębiorców. - To nasze działanie obywatelskie, w dialogu z instytucjami i przedsiębiorcami, którzy działają na tym obszarze, z miastem. Chodzi o to, jak z muzyki uczynić nową tożsamość śródmieścia Warszawy, jak do niego przyciągnąć ludzi. Bierzmy przykład z innych stolic Europejskich takich jak Praga, Wiedeń, gdzie muzyka jest ważnym elementem krajobrazu. Warszawa nie ma wiele do zaproponowania turystom, natomiast muzyka zawsze łączy. Mamy Paderewskiego, Chopina, mamy do czego się odwołać, nie robiąc tego, popełniamy błąd - twierdzi Chołodecki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielki plus za podjęcie tematu. 5*!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.