Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7281 miejsce

Kwas chlebowy (niskoalkoholowy)

Większość przepisów na kwas chlebowy dostępnych w internecie oparta jest o trzy podstawowe składniki - chleb, cukier i drożdże. Napój tak przygotowany, choć smaczny, jest napojem alkoholowym. Warto spróbować zrobić go inaczej!

Jak uzyskać kwas niskoalkoholowy


Należy pamiętać o tym, że drożdże w procesie fermentacji przetwarzają cukier w alkohol. W winiarstwie i browarnictwie przyjmuje się, że z 1 kg cukru można uzyskać ok. 470 g alkoholu. Jeśli więc przykładowo przepis mówi o 300 g cukru na 5 litrów wody, możemy uzyskać napój o zawartości nawet ok. 2,5% alkoholu (o ile nie przerwie się fermentacji w odpowiednim momencie).

Dodawanie do kwasu drożdży piekarskich ma jeszcze jeden skutek. Powoduje, że gotowy kwas ma stosunkowo mocny posmak drożdżowy. Nie jest to smak nieprzyjemny, jednak moim zdaniem nie jest on w tym napoju pożądany.

Przechodząc do sedna - kluczem do uzyskania niskoalkoholowego kwasu jest przeprowadzenie fermentacji mlekowej wywaru z chleba. W tym celu zamiast drożdży piekarskich należy użyć zakwasu chlebowego, oraz ograniczyć ilość cukru dodawaną do fermentacji.

Trzeba pamiętać, że w zakwasie, oprócz bakterii odpowiedzialnych za fermentację mlekową, znajdują się również dzikie drożdże, które będą przetwarzały cukier w alkohol. Kwas nie będzie więc nigdy napojem całkowicie bezalkoholowym - bez dokonania dokładniejszych pomiarów zakładam, że zawartość alkoholu w nim wyniesie według tego przepisu około 0,5%, czyli w granicach zawartości w piwie bezalkoholowym.

Składniki na ok. 4 litry kwasu:


* 0,5 kg świeżego chleba (lub ok. 25 dag wysuszonego)
* 40 g + 40 g cukru
* dwie łyżki zakwasu chlebowego
* ok. 4,5 litra wody
Czas przygotowania: ok. 5 dni

Dobrze sprawdza się zarówno chleb pieczony w domu, jak i kupiony w sklepie. Warto wybrać pieczywo ciemne i bazujące na mące żytniej.

Zakwas chlebowy można w łatwy sposób przygotować samemu (przepis np. na stronie www.chleb.info.pl). Jeśli jednak znamy osobę, która piecze chleb na zakwasie, warto poprosić ją o zakwas - będzie on silniejszy i stabilniejszy.

Przygotowanie


 / Fot. Maciej Kosiedowski Suchy chleb kroimy w paski, lub kostkę i przypiekamy w piekarniku.
Stopień przypieczenia ma bardzo mocny wpływ na końcowy smak napoju. Jeśli lubimy goryczkę, możemy chleb doprowadzić do granicy przypalenia. Jeśli nie, po prostu zrumieniamy chleb - grzankujemy go.
 / Fot. Maciej Kosiedowski / Fot. Maciej Kosiedowski Przypieczony chleb umieszczamy w słoju, lub innym naczyniu, w którym będziemy przygotowywali kwas. Zasypujemy całość trzema łyżkami cukru (ok. 40 g)

 / Fot. Maciej Kosiedowski / Fot. Maciej Kosiedowski Następnie zalewamy wrzątkiem i zakrywamy słój czystą ściereczką.
Zostawiamy całość do ostygnięcia do temperatury około 30 stopni. Wyższa temperatura może być zabójcza dla zakwasu, dlatego nie należy spieszyć się z kolejnym krokiem.
 / Fot. Maciej KosiedowskiPrzygotowujemy aktywny zakwas.
Możemy go na tym etapie rozrzedzić wodą, aby łatwiej połączył się z cieczą. / Fot. Maciej Kosiedowski / Fot. Maciej KosiedowskiDodajemy zakwas do ostudzonego wywaru chlebowego.
Po dodaniu zakwasu kolor naszego napoju zacznie się rozjaśni. Aby temu zapobiec warto spróbować pozostawić po przygotowaniu kwasu trochę odcisniętego chleba i to jego stosować jako zakwas do przygotowywaia napoju.


 / Fot. Maciej KosiedowskiPo niespełna dwóch dniach kwas należy przecedzić (np. przez gazę), dosłodzić około 3 łyżkami cukru i zlać do butelek (nadają się zarówno szklane jak i plastikowe).

Część tego cukru posłuży do tego, by kwas się nagazował (w trakcie fermentacji uwalniany jest dwutlenek węgla). Aby fermentacja mogła zajść, warto przetrzymać kwas jeszcze dzień w ciepłym pomieszczeniu i następnie odstawić na kolejne dwa-trzy dni do lodówki lub piwnicy. Po tym czasie kwas jest już gotowy do picia.

Warto odłożyć do lodówki trochę zakwaszonego w tym procesie chleba, aby mógł posłużyć jako zakwas do przygotowania kolejnej porcji kwasu

Przepis został wypracowany przeze mnie na podstawie poradników z rosyjskich filmów dostępnych na Youtube. Ilość alkoholu powstająca w opisanym procesie jest niepewna i wyliczona czysto teoretycznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Podpatrzenie u Rosjan, to bardzo dobry pomysł, bo tam to napój narodowy numer jeden (w każdym razie jeśli brać pod uwagę napoje bezalkoholowe :-)) Polecam też sprawdzenie gotowych napojów, szczególnie Razowego kwasu chlebowego, można go już teraz kupić w większości sklepów tak naprawdę (Auchan czy Tesco, ale też wiele innych sieciowych, jak i "osiedlowych". No i dodałbym jeszcze - podawać schłodzony :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link zapisałam i z nadejściem upałów wezmę się za produkcję.
Póki co produkuję jogurty i kefiry, gdyż są nieco smaczniejsze od kupnych. najwyraźniej jest to identycznie jak z ogórkami i kapustą kiszonymi w domowym zaciszu.
Dzięki za przepis - nie muszę już eksperymentować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto poczytać, przepis zastosować w praktyce a na zdrowie wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.