Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwas chlebowy (niskoalkoholowy)

Redakcja
Większość przepisów na kwas chlebowy dostępnych w internecie oparta jest o trzy podstawowe składniki - chleb, cukier i drożdże. Napój tak przygotowany, choć smaczny, jest napojem alkoholowym. Warto spróbować zrobić go inaczej!

Jak uzyskać kwas niskoalkoholowy

Należy pamiętać o tym, że drożdże w procesie fermentacji przetwarzają cukier w alkohol. W winiarstwie i browarnictwie przyjmuje się, że z 1 kg cukru można uzyskać ok. 470 g alkoholu. Jeśli więc przykładowo przepis mówi o 300 g cukru na 5 litrów wody, możemy uzyskać napój o zawartości nawet ok. 2,5% alkoholu (o ile nie przerwie się fermentacji w odpowiednim momencie).

Dodawanie do kwasu drożdży piekarskich ma jeszcze jeden skutek. Powoduje, że gotowy kwas ma stosunkowo mocny posmak drożdżowy. Nie jest to smak nieprzyjemny, jednak moim zdaniem nie jest on w tym napoju pożądany.

Przechodząc do sedna - kluczem do uzyskania niskoalkoholowego kwasu jest przeprowadzenie fermentacji mlekowej wywaru z chleba. W tym celu zamiast drożdży piekarskich należy użyć zakwasu chlebowego, oraz ograniczyć ilość cukru dodawaną do fermentacji.

Trzeba pamiętać, że w zakwasie, oprócz bakterii odpowiedzialnych za fermentację mlekową, znajdują się również dzikie drożdże, które będą przetwarzały cukier w alkohol. Kwas nie będzie więc nigdy napojem całkowicie bezalkoholowym - bez dokonania dokładniejszych pomiarów zakładam, że zawartość alkoholu w nim wyniesie według tego przepisu około 0,5%, czyli w granicach zawartości w piwie bezalkoholowym.

Składniki na ok. 4 litry kwasu:

* 0,5 kg świeżego chleba (lub ok. 25 dag wysuszonego)
* 40 g + 40 g cukru
* dwie łyżki zakwasu chlebowego
* ok. 4,5 litra wody
Czas przygotowania: ok. 5 dni

Dobrze sprawdza się zarówno chleb pieczony w domu, jak i kupiony w sklepie. Warto wybrać pieczywo ciemne i bazujące na mące żytniej.

Zakwas chlebowy można w łatwy sposób przygotować samemu (przepis np. na stronie www.chleb.info.pl). Jeśli jednak znamy osobę, która piecze chleb na zakwasie, warto poprosić ją o zakwas - będzie on silniejszy i stabilniejszy.

Przygotowanie

Suchy chleb kroimy w paski, lub kostkę i przypiekamy w piekarniku.
Stopień przypieczenia ma bardzo mocny wpływ na końcowy smak napoju. Jeśli lubimy goryczkę, możemy chleb doprowadzić do granicy przypalenia. Jeśli nie, po prostu zrumieniamy chleb - grzankujemy go.

Przypieczony chleb umieszczamy w słoju, lub innym naczyniu, w którym będziemy przygotowywali kwas. Zasypujemy całość trzema łyżkami cukru (ok. 40 g)

Następnie zalewamy wrzątkiem i zakrywamy słój czystą ściereczką.
Zostawiamy całość do ostygnięcia do temperatury około 30 stopni. Wyższa temperatura może być zabójcza dla zakwasu, dlatego nie należy spieszyć się z kolejnym krokiem.

Przygotowujemy aktywny zakwas.
Możemy go na tym etapie rozrzedzić wodą, aby łatwiej połączył się z cieczą.

Dodajemy zakwas do ostudzonego wywaru chlebowego.
Po dodaniu zakwasu kolor naszego napoju zacznie się rozjaśni. Aby temu zapobiec warto spróbować pozostawić po przygotowaniu kwasu trochę odcisniętego chleba i to jego stosować jako zakwas do przygotowywaia napoju.

Po niespełna dwóch dniach kwas należy przecedzić (np. przez gazę), dosłodzić około 3 łyżkami cukru i zlać do butelek (nadają się zarówno szklane jak i plastikowe).

Część tego cukru posłuży do tego, by kwas się nagazował (w trakcie fermentacji uwalniany jest dwutlenek węgla). Aby fermentacja mogła zajść, warto przetrzymać kwas jeszcze dzień w ciepłym pomieszczeniu i następnie odstawić na kolejne dwa-trzy dni do lodówki lub piwnicy. Po tym czasie kwas jest już gotowy do picia.

Warto odłożyć do lodówki trochę zakwaszonego w tym procesie chleba, aby mógł posłużyć jako zakwas do przygotowania kolejnej porcji kwasu

Przepis został wypracowany przeze mnie na podstawie poradników z rosyjskich filmów dostępnych na Youtube. Ilość alkoholu powstająca w opisanym procesie jest niepewna i wyliczona czysto teoretycznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto