Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14566 miejsce

Kwas chlebowy – wschodnioeuropejska cola

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-27 16:46

Substytut coli wymyślony wieki temu przez naszych wschodnich sąsiadów! Nie dość, że wspaniale orzeźwia to pomaga organizmowi!

 / Fot. Elke Wetzig (User:Elya), GNU1.2Tradycja wytwarzania kwasu chlebowego sięga X wieku. W produkcji tego bogatego w wartości odżywcze oraz wspaniale gaszącego pragnienie napoju specjalizowali się nasi wschodni bracia Rusini a ich nietuzinkowy produkt zyskuje dziś coraz szerszą popularność zwłaszcza wśród osób aktywnych, ceniących sobie zdrowy tryb życia. Kwas chlebowy jest świetnym substytutem Coli!

Aż do XIX wieku recepturę napoju przekazywano z pokolenia na pokolenie. Przyrządzaniem mikstury chlubiły się gospodarstwa domowe oraz klasztory. W zależności od wytwórcy kwas chlebowy wyróżniał się oryginalnym zestawem składników, które nadawały napojowi unikalny smak, kolor i aromat. Przygotowanie kwasu chlebowego według starodawnych receptur jest skomplikowaną i długotrwałą procedurą- może trwać nawet do 70 dni. Przekonani o znakomitych właściwościach napoju przedsiębiorcy włączyli się w produkcję na szeroką skalę. Przełom nastąpił wraz z masowym rozwojem browarów, jednak ilość nie wpłynęła na jakość - Kwas Chlebowy nadal produkowany jest w oparciu o receptury sprzed wielu wieków.

Kwas chlebowy jest to produkt otrzymywany w wyniku alkoholo-kwasowej fermentacji chleba żytniego lub razowego albo słodu z różnych zbóż, przy udziale cukru (czasami zastępowanego rodzynkami) i drożdży. Chociaż niewątpliwie trzeba wspomnieć, że istniały różne rodzaje kwasów – miodowe, owocowe, jagodowe, zbożowe, chlebowe, i każdy z nich musiał przejść proces fermentacji.

Ale niech nikogo nie zmyli termin „fermentacja alkoholowa”. Uzyskiwany w ten sposób roztwór zawiera od 0,7 do 2,2 proc. objętości alkoholu, co przy tak niskiej ilości pozwala bezspornie zakwalifikować kwas chlebowy do napojów bezalkoholowych. Napój zawiera też znikome ilości kwasu mlekowego w przedziale 0,18-0,48 proc. objętości, odznacza się przy tym wysoką zawartością drożdży i niewielką – bakterii. Gotowy kwas chlebowy ma miodowo-brązową barwę, a także musujący charakter, przez co na pierwszy rzut oka przypomina popularną colę.

Smakosze kochają orzeźwiający kwas chlebowy za jego słodko-kwaśny lub słodko-gorzki posmak oraz delikatny aromat świeżo pieczonego chleba. Raz schłodzony napój utrzymuje długo swoją temperaturę. Trzeba także wiedzieć, że wytrącający się na dnie naczynia z kwasem osad nie jest skazą, ale świadectwem obecności drożdży.
(Emil Ratajaczak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Niektóre automaty z kwasem jakie można spotkać w Rosji, na Ukrainie czy w jakichkolwiek byłych republikach robią niesamowite wrażenie swoim "dezajnem"; pierwotnie miały to być zapewne czarne skrzynki na wyposażeniu KV-1.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co najważniejsze! Nie dość że zdrowe, doskonale udrażnia naczynia krwionośne! No i innych plusów bez liku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman
  • Roman
  • 27.01.2012 19:52

Byłem przez jakiś czas na kontrakcie w Rosji.Nie mogłem pojąc dlaczego kwas chlebowy jest sprzedawany z automatu niczym dzisiejsza ;Coca kola czy inny napój .Można było go pic tak jak teraz się pije z automatu ;kakao, kawę mirindę ,cole .
Unikałem picia kwasu chlebowego gdyż nie zbyt mi smakował .Jednak ,którego razu bylem mocno zmęczony i spragniony .Wypiłem kilka kubków tego kwasu chlebowego. Nabrałem wigoru, pragnienie odeszło jak ręka odciął .
zauważyłem ,że szklanka tego kwasu chlebowego ugasza pragnienie w doskonały sposób i dodaje sił witalnych,
TO JEST NAJLEPSZY NAPÓJ JAKI PIŁEM I DOSKONAŁY W SMAKU(należy wpierw oswoić się z tym smakiem) .POLECAM
Czasem spotykam ten kwas chlebowy w butelkach jest również doskonały ale jednak najlepiej smakuje ten z bezpośredniego nalania do kubka i to w Rosji.To jest niepowtarzalny smak i doskonały naturalny napój .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja najbardziej lubie kwas chlebowy wileński lub lidzki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym że cola to odrdzewiacz a kas Chlebowy to oczyszczacz ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ali
  • ali
  • 27.01.2012 17:28

cola i kwas chlebowy rulez

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.