Facebook Google+ Twitter

Kwas foliowy - niepozorny dawca zdrowia!

Nie trzeba nikogo przekonywać, że witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Niebagatelne znaczenie ma kwas foliowy, szczególnie dla przyszłych matek. O tym, co każdy powinien wiedzieć o tak ważnej witaminie!

Dla większości przyszłych matek najważniejsze jest zdrowie ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Często brak nam świadomości, jak istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu ma kwas foliowy. To my, kobiety, możemy zmniejszyć występowanie wad cewy nerwowej płodu. Jak? Na temat dobroczynnych skutków zażywania kwasu foliowego oraz potencjalnych zagrożeniach jego niedoboru rozmawiałam z mgr inż. Pauliną Liszką, absolwentką Wydziału Technologii Żywności o kierunku: Żywienie Człowieka na Akademii Rolniczej w Krakowie.

Co to w ogóle jest kwas foliowy?
- Kwas foliowy to witamina z grupy B, rozpuszczalna w wodzie. W żywności występuje w postaci folianów. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka, szczególnie istotny jest dla kobiet, które zamierzają mieć dzieci.

Dlaczego właśnie kwas foliowy jest tak ważny dla przyszłych matek?
- Przede wszystkim dlatego, że kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej płodu, stymuluje prawidłowy rozwój i kształtowanie się płodu (przede wszystkim mózgu i rdzenia kręgowego). Niedobór kwasu foliowego może spowodować nieprawidłowy rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka, a co za tym idzie przyczynić się do wystąpienia bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa. W przypadku bezmózgowia uratowanie dziecka jest praktycznie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę i w pierwszym jej trymestrze. Optymalna dawka kwasu foliowego dla kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Oczywiście, kwas foliowy jak każda witamina ma też znaczenie dla ogółu ludzi. Każdy powinien ją dostarczać codziennie do organizmu ze szczególnym wskazaniem na kobiety w ciąży, dziewczyny w okresie dojrzewania oraz ludzi starszych.

A czy prócz wad płodu mogą wystąpić jakieś negatywne skutki w razie niedoboru kwasu foliowego?
- Oczywiście, że tak. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do niedokrwistości, miażdżycy, chorób serca, niektórych nowotworów, a nawet zaburzeń emocjonalnych i występowania depresji. Przypuszcza się także, że owy niedobór może być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimer'a.

W jakich produktach kryje się zatem źródło kwasu foliowego?
- Kwas foliowy występuje w wątrobie, drożdżach piekarskich, zielonych warzywach, roślinach strączkowych, soi. Warto wiedzieć, że kwas foliowy jest wrażliwy na działanie wysokiej temperatury, ulega rozkładowi podczas gotowania żywności.

Możliwe jest przedawkowanie kwasu foliowego?
- Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Do tej pory nie stwierdzono żadnych drastycznych form przedawkowania. Mówi się o sporadycznym występowaniu niektórych form alergii w przypadku przedawkowania. Oczywiście przed zamiarem przyjmowania kwasu foliowego (jak i innych tabletek) warto sięgnąć po poradę lekarza.

Zdrowiu nieodłącznie towarzyszy profilaktyka. Jak odnosi się ona do zażywania kwasu foliowego?
- Warto w tym miejscu podkreślić, jak wielką rolę w profilaktycznym zażywaniu kwasu foliowego odgrywa uświadamianie młodych dziewcząt i przyszłych matek. Obecnie w Polsce działa Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej. W wielu szkołach (gimnazja, licea) prowadzone są szkolenia. Ich celem jest uświadamianie młodych kobiet o znaczeniu kwasu foliowego w codziennym życiu, jak i o konsekwencjach jego niedoboru podczas ciąży. Zajęcia świadomościowe mają też na celu przekazanie wiedzy o sposobach przeciwdziałania niedoborom kwasu foliowego. Możemy się tu m.in. dowiedzieć, jakie produkty żywnościowe są doskonałym źródłem kwasu foliowego. Tematyka szkoleń składa się z trzech, jakże istotnych w profilaktyce zagadnień. Dotyczą one suplementacji, czyli doustnego zażywania tabletek, fortyfikacji, czyli wzbogacania wybranych produktów kwasem foliowym oraz przyjmowania kwasu foliowego pod naturalną postacią, np. w warzywach.

Ciekawostką jest, że w USA w 1998 r. wprowadzono obligatoryjną fortyfikację. Po ok. 3 latach zanotowano znaczny spadek ilości noworodków z wrodzonymi wadami cewy nerwowej. W Polsce produkcja żywności wzbogaconej w kwas foliowy jest nieobowiązkowa. Można u nas kupić m.in. chleb wypiekany z mąki dobrowolnie wzbogacanej w kwas foliowy.

Jaki jest Pani stosunek do wzbogacania niektórych produktów o kwas foliowy?
- Wzbogacanie niektórych produktów w kwas foliowy, czyli tzw. fortyfikacje na pewno mają sens i mogą przyczynić się do zmniejszenia występowania wad cewy nerwowej. Nie mniej jednak, musi być ona działaniem przemyślanym i zaplanowanym, ze względu na istniejące ryzyko wystąpienia jej niekorzystnych skutków.

Owe ryzyko nie oznacza, że kwas foliowy koniecznie spowoduje jakieś działania niepożądane. Tak, jak każda witamina, każda substancja, niesie ze sobą ryzyko. Trwające badania mają na celu wykluczyć potencjalne zagrożenie, gdyby kwas foliowy dodano do niektórych produktów. W USA po obligatoryjnym wprowadzeniu liczba dzieci z wadami cewy nerwowej uległa zmniejszeniu. Jak będzie w Polsce?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Ci eris za wszystko... :) teraz to i tak już nie ma większego znaczenia:) Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.12.2007 22:47

:)) cieszę się że te zdjęcia zniknęły - może zwrócicie teraz uwagę na treść...:)) pomijając oczywiście suplement taki jak F.... bo już chyba za dużo miejsca mu tutaj poświęcono hehe pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i dobrze, Maćku, że zwróciłeś uwagę na to, że jestem praktykantką. Co to bowiem oznacza? A no to, że dopiero się uczę, poznaję to wszystko. Nawet najbardziej doświadczony człowiek w swoim zawodzie popełnia błędy, a co dopiero taki praktykant. Ja swój błąd naprawiłam, przeprosiłam na początku, proszę o większą wyrozumiałość....

Komentarz został ukrytyrozwiń

i już nie ma zdjęć:) pozdrawiam wszystkich...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście te 2 strony - żeby miały zdjęcia, musiały być stronami producentów.
Bo artykuły na stronach o zdrowiu, nie należących do producentów, jakoś zdjęć konkretnych produktów nie mają:
http://www.encyklopedia-witamin.fao.pl/b9.html
http://www.zdrowie.m d.pl/witaminy/witkf_1.html
http://www.twoje9miesiecy.com/index.php?id=142

Ale to co zdziwiło mnie najbardziej, to że w końcu dotarłam do tych możliwych działań niepożądanych, opisanych szczegółowiej niż w tym, obiektywnym, artykule.
Gdzie? Na stronie Foliku:
http://lekarze.kwasfoliowy.pl/serwis.php?s=1480&pok=28618
Wynika z tego, że osoby chorujące na niektóre choroby powinny na kwas foliowy uważać. I że istnieje możliwość przedawkowania. O przedawkowaniu można przeczytać także w ulotce producenta. Szkoda, że musiałam tego poszukać sama.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda zatem, że artykuł został zniszczony reklamowaniem jednego środka.
Przykro mi, ale dokładnie tak właśnie wyglądają teraz artykuły sponsorowane w gazetkach reklamowych.
Ostatnio do karmy dla kota dodano mi taką gazetkę. Ok poczytam, pomyślałam. A tam co artykuł to
tekst, nawet całkiem niezły, ale obowiązkowo ze wskazaniem na firmę: "Producenci (np. Benek) zapewniają żwirki zapewniające kotom takie to a takie efekty". A obok oczywiście reklama Benka. Kolejny artykuł o pielęgnacji myszek - z takim samym podejściem do konkretnego producenta myszkowej karmy.

A a propos ironii Maćka, że nie, że nas wcale nie razi. Poważnie możemy prosić o podmianę tych zdjęć?
Bo ja naprawdę znalazłam 2 strony ze zdjęciami konkurencji:
http://www.acifolik.pl/kwasfoliowy.html
http://www.holbex.pl content/view/23/23/
A pewnie istnieje ich więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.12.2007 21:26

(+) naprawdę ważny temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Aniu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W roku szkolnym 2005/06 na terenie całego kraju realizowany był przez Inspekcję Sanitarną program edukacyjny pt. „Pierwotna Profilaktyka Wad Cewy Nerwowej”... Głównym celem programu było upowszechnienie w Polsce codziennego przyjmowania kwasu foliowego przez dziewczęta i młode kobiety w wieku 16-24 lat, a także podniesienie poziomu wiedzy na temat wad cewy nerwowej oraz możliwości wpływu na życie i zdrowie przyszłego potomstwa wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz kobiet w wieku rozrodczym... Wiele kobiet w wieku rozrodczym (nie mówiąc też o ich mężach czy partnerach) nigdy nie słyszało o stosowaniu kwasu foliowego, ciągle jeszcze występuje duża niewiedza dotycząca wad cewy nerwowej... Czytając przedmówców odnoszę wrażenie, że nie tylko mało wiedzą na ten temat ale też - podchodząc w tak nieufny sposób do przedstawionych informacji - nie chcą dowiedzieć się więcej a jedynie potrafią krytykować... Młodzi mężczyźni - przyszli tatusiowie - to rówież wasza rola, abyście podejmując odpowiednie działania ustrzegli Wasze przyszłe dzieci przed wadami cewy nerwowej, a waszym żonom zapewnili spokój wewnętrzny. Rozmawiajcie na te tematy, szukajcie informacji, nie lekceważcie sygnałów, które otrzymaliście. Piękne jest to, że jest Ktoś, kto chce mówić o tych problemach, nie przechodzi obok, sygnalizuje... A jak ten sygnał zostanie odebrany okaże się w skutkach... To nie jest łatwy temat, szczególnie teraz gdy zalewają nas reklamy różych środków... Wybór (jak zawsze zresztą) należy do każdej i każdego z was... Pozdrawiam Autorkę :)Anna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powtarzam, chodzi o oddziaływanie na ludzi np za 50 lat. Między Bebiko a fortyfikacjami jest swoista różnica... I znowu powtarzam: nie ma ryzyka brania kwasu foliowego w tabletkach (obojętnie jakiej firmy). Ewentualne ryzyko związane jest z obligatoryjnym wprowadzeniem kwasu foliowego do niektórych produktów, ale jak wiecie, trwają badania, one są po to , by takie ryzyko wykluczyć. W USA, jak już pisałam, po ok 3 latach po takim obligatoryjnym wprowadzeniu, liczba urodzonych dzieci z wadami cewy nerwowej zmalała. Dopatrywałabym się więc tutaj szansy dla wszystkich nienarodzonych jeszcze dzieci... A tak poza tym wszystkim to ryzyko wpisane jest w życie człowieka, a zwłąszcza w tabletki, witaminy, każde. Człowiek nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, ale to nie oznacza, że ma się wszystkiego bać... Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.