Facebook Google+ Twitter

Kwaśniewski honorowym obywatelem stolicy - warszawiacy niezadowoleni

15 lipca miała miejsce rada Warszawy, podczas której nadano tytuły honorowego obywatelstwa. Nie wszystkie kandydatury zostały przyjęte przychylnie.

Aleksander Kwaśniewski. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Aleksander_Kwasniewski,_Croatia_2005.jpg&filetimestamp=2010050317340715 lipca rada Warszawy przegłosowała nadanie byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu honorowego obywatelstwa. Kandydatura została zgłoszona przez radnych lewicy, którzy argumentowali, że były prezydent patronował "tworzeniu i umacnianiu instytucji demokratycznych oraz działał na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i pojednania narodowego wokół zadań przyszłości". Radni nie byli jednak jednogłośni. Jeszcze przed głosowaniem salę opuściły 2 osoby. W sumie w głosowaniu wzieło udział 39 osób, z których 2 były przeciwne wnioskowi, a 3 wstrzymały się od głosu. Ta właśnie piątka była z PiSu - i byli to jedyni posłowie z tej partii, którzy byli obecni podczas rady.

Marek Makuch, przewodniczący klubu PiS, zapytany o tak niską frekwencję podczas głosowania, oznajmił, że każdy członek partii ma prawo zagłosować według własnego sumienia i tego, jak sam ocenia działalność byłego prezydenta Aleksandra Kwasniewskiego. "To jest indywidualna ocena i chyba każdy z nas zostawi ją dla siebie" - powiedział Makuch dodając, że wniosek ten został zaproponowany przez lewicę bez porozumienia z PiS, które nie miało szansy wypowiedzieć się na jej temat.

Na tej samej radzie, już jednogłośnie, uhonorowano w ten sam sposób także: Ziutę Hartman, uczestniczkę powstania w getcie warszawskim w 1943 r.; pioniera leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych prof. Henryka Skarżyńskiego i Marię Stypułkowską-Chojecką, ps. Kama, uczestniczkę zamachu na dowódcę SS Franza Kutscherę w lutym 1944.

Innymi byłymi prezydentami, którzy zostali uczczeni honorowym obywatelstwem stolicy, są: pierwszy wybrany w demokratycznych wyborach Lech Wałęsa, a także ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski. Znaleźli się oni na liście takich postaci, jak Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Maria Skłodowska-Curie, Jerzy Waldorff, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Norman Davies i Dalajlama XIV oraz Lech Kaczyński, którzy także są honorowymi obywatelami miasta.

Informacja o honorowym obywatelstwie Kwaśniewskiego doczekała się już komentarzy ze strony Internautów, którzy w większości potepiają ten wybór, wypominając byłemu prezydentowi alkoholowe wybryki, komunizm i to, że za jego kadencji było najwięcej afer i skandali. Pojawiają sie również sporadyczne przychylne tej decyzji komentarze.Aleksander Kwaśniewski. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Aleksander_Kwasniewski,_Croatia_2005.jpg&filetimestamp=20100503173407

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Marek Makuch, przewodniczący klubu PiS, zapytany o tak niską frekwencję podczas głosowania, oznajmił, że każdy członek partii ma prawo zagłosować według własnego sumienia i tego, jak sam ocenia działalność byłego prezydenta Aleksandra Kwasniewskiego."

A co ma wspólnego wolność sumienia z niską frekwencją? Mieli prawo głosować zgodnie z przekonaniami, ale mieli też obowiązek uczestniczyć w posiedzeniu rady. Nie robią tego za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"końcówka" była tylko podsumowaniem komentarzy pojawiających się pod materiałami na ten temat, które znalazłam w necie. To nie była moja prywatna opinia. Ale dizękuję za kommentarz:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypominam, że to były 2 kadencje, czyli 10 lat. Więc nie dziwne, że było najwięcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" za jego kadencji było najwięcej afer i skandali."

Coś mi się wydaje że, teraz to dopiero mamy wysyp afer i skandali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że końcówka jest dość tendencyjna, bo raczej Kwaśniewski cieszy się dobrym odbiorem i protestów w tej sprawie raczej nie ma. Uprzedziłaś mnie, też chciałem o tym napisać, ba, nawet napisałem, ale twój tekst lepszy. Tylko ta końcówka... Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.