Facebook Google+ Twitter

Kwaśniewski: Kaczyński tworzy mit dla politycznych korzyści

"Jarosław Kaczyński chce stworzyć mit, na którym może się oprzeć PiS dziś, jutro i pojutrze, i czerpać z tego mitu polityczne soki przez dziesiątki lat. Jestem przeciw takim manipulacjom" mówi wywiadzie dla Gazety Wyborczej były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski / Fot. PolskapresseKwaśniewski dodaje też, że pochówek prezydenta Kaczyńskiego był częścią budowania tego mitu. Co ciekawe, dodaje Kwaśniewski, w pierwszą rocznicę katastrofy, prezes PiS na Wawelu się nie pojawił. Przemawiał za to w Sali Kongresowej, w sposób, który jak twierdzi Kwaśniewski, tylko jątrzy i dzieli Polaków.

Wg byłego prezydenta, Kaczyński przekonał ok. 30 proc. Polaków do koncepcji IV RP, która wg Kwaśniewskiego jest oparta na fałszywej analizie stosunków Polski z Rosją i Niemcami czy też pozycji Polski w UE. W dodatku koncepcja ta zakłada budowanie więzi społecznych na zasadzie nieufności, podejrzliwości. "Kaczyński powiedział kiedyś w debacie ze mną, że on co prawda wziął Samoobronę do rządu, ale za każdym ministrem wysłał dwóch agentów CBA, żeby szukali haków na tych ludzi". Dla Aleksandra Kwaśniewskiego koszmarem jest też nieuznawanie przez lidera opozycji legalnie wybranego prezydenta.

Kwaśniewski chce odbić SLD z rąk Napieralskiego

Pytany o wybory parlamentarne, Kwaśniewski stwierdził, że popularność SLD jest dla niego zrozumiała. Jest to dziś partia 40-latków, takich jak Grzegorz Napieralski czy Bartosz Arłukowicz. Sam Kwaśniewski oficjalnie nie będzie popierał SLD, ale na pewno, jak to określił, pomoże przyjaciołom. "Pomogę Ryszardowi Kaliszowi. On jest potrzebny lewicy. Krytykom Kalisza powtarzam - on jest jak szafa trzydrzwiowa, nie ma co się z nią mocować. Szkoda energii" - mówi Gazecie.

Skomentował też pogłoski o ewentualnej koalicji SLD i PiS: "Z punktu widzenia wyborcy SLD byłaby ona całkowicie niezrozumiała i zabójcza".

Sondaż: Kwaśniewski najlepszym prezydentem RP

Kwaśniewski zwraca uwagę, że wybory 2011 będą całkowicie odmienne od tych z 2007 roku. Wtedy wielu ludzi głosowało na PO, mając w oczach działania PiS, spektakle urządzane przez Ziobrę i Kamińskiego. Dziś wiele osób już o nich zapomniało. PO nie może w swym programie opierać się tylko na anty-PiS-ie, ale musi pokazać, że jej polityka wobec państwa przynosi efekty i pokazać plany na kolejne 4 lata. musi pokazać, że polityka małych kroków przyniosła efekt, i jakie ma plany na następne cztery lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (61):

Sortuj komentarze:

ela
 • ela
 • 07.05.2011 06:52

PiS partia skrajnie konserwatywno- sojalistyczna nadal będzie odstraszać wyborców. PiS bazuje na przeszłości i uczuciach starych ludzi. Nie dązy do nowoczesności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adelka
 • Adelka
 • 06.05.2011 05:37

Panie Zakrzewski - dlaczego pan koniecznie chce głosować na prawicę, przecież ona chleba panu nie da, w niebie też panu żywcem miejsca nie załatwi. Niech się pan nad tym zastanowi. Prawica to ból , łzy , fanatyzm religijny i wyalienowanie z Europy. Do czego to nam jest potrzebne?

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Jan Zakrzewski
 • @Jan Zakrzewski
 • 05.05.2011 12:53

gdyby PiS była normalną,prawicową partią,to sam bym na nich zagłosował.
Słowo:"normalna"jest tutaj kluczem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Zakrzewski
 • Jan Zakrzewski
 • 05.05.2011 11:34

Żeby PIS miało program na wejście w nowy etap przemian miało by poparcie myślę ze 70 %. Były prezydent Lech Wałęsa już zmienił strategie dla Polski trzeba szukać innej drogi ta droga nie wiadomo gdzie nas zaprowadzi. Obecne partie jak SLD czy PO, przecież to partie które miały najbardziej pomagać Polakom. A jak się stało większość ludzi z tych partii ulokowało się w sejmie, rządzie, zarządach spółek, menadżerowie tych spółek oni dorównują, lub chcą dorównywać pensjom zachodnich firm. Co z tego wynikło nikt nie dba o pracownika który najbardziej przynosi dochody dla zakładu dla państwa, Najważniejsze aby oni dorównali zachodowi kosztem robotnika. Dowód KGHM dzisiaj. Jest to firma która powinna być jako czołówka światowa zawsze przynosiła zyski. W Polsce średnia pensji jest wzięta z sufitu. Dlaczego stosownie nie płacą ZUS co do zarobków menadżerowie a przekładana jest średnia na barki robotnika, w jakim my kraju żyjemy. To menadżerowie spółek ze skarbem państwa i ich zarządy często doprowadzali do bankructwa zakłady nadmiernym przerostem kadry czy wysokimi pensjami menadżerów i ich zarządów. W przemianach polski ratowanie PKB spadało na barki rzemiosła, prywatnych zakładów ich nikt nie szanował niejeden zbankrutował przez nadgorliwość urzędników skarbowych. Państwowy urzędnik to elita. Tak doprowadzili, że nie umieli co polskie zachować. Do dziś borykamy się z eksportem nikogo to obchodzi. Po co to obchodzić dzień konstytucji, uroczystości powstań tak łatwo oddaliśmy pod zarządzanie swoje zakłady swój byt swoją niezależność. Nie rozumiem jak na to można patrzeć w przyszłość spokojnie nie organizując się wzmacniać jako Polska eksport. Straciliśmy biliony przez okres przemian czy te dotacje z UNII wyrównają nam ten bilans? Za pół darmo oddawaliśmy zakłady po to by była produkcja. Co zrobiono z tych zakładów supermarkety i utrzymanie dla niektórych za dzierżawy czy sprzedaż mienia tych zakładów. W jakim kierunku zmierza ta gospodarka uważam na manowce i system jaki był w Afryce. Oni już się obudzili a my dopiero dążymy za nimi. W afryce widać jak świat rządził i ich kapitalizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefania Rura
 • Stefania Rura
 • 05.05.2011 10:19

Napieralski do piet nie dorasta panu Kwasniewskiemu.PIS na czele z liderem ,wszyscy jak jeden powinni sie leczyc .Prowadza destrukcyjna polityke.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 05.05.2011 09:17

Tworzenie mitów, warto poczytać :).
Kwach nie pierwszy raz ma rację. Kaczyński - marionetka Solidarności, nawet w oczach SB'ków? :)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Teczki-Kaczynskich,wid,10104920,wiadomosc_prasa.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
 WITOLD NATARAJ
 • WITOLD NATARAJ
 • 05.05.2011 07:33

PAN KWASNIEWSKI NIE JEST WOGOLE RELIGIJNY PREZYDENTEM BYL MARIONETKA

Komentarz został ukrytyrozwiń
pesymista
 • pesymista
 • 05.05.2011 01:53

Ciekawe kto w ewentualne plany platformy uwierzy wystarczy porownac obecna sytuacje zawartosc portfela z przedwyborczymi obietnicami PO,nic z tego nigdy wiecej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Bury
 • Tadeusz Bury
 • 05.05.2011 01:49

Popularne jest wszystko to co jest NAJTAŃSZE

kiedyś też były artykuły i wyroby, które nazywały
się popularna tak jak teraz A. Kwaśniewski

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek
 • Jacek
 • 05.05.2011 01:29

Moi drodzy o jednym czesto zapominamy: pomimo jego przeszlosci komunistycznej Kwasniewski zostal dwukrotnie przez Narod wybrany i podobno nadal jest najpopularniejszym prezydentem wolnej Polski.Takie sa przykre realia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.