Facebook Google+ Twitter

Kwaśniewski o współpracy z CIA: Uniknęliśmy ataków, dzięki temu Polska jest bezpieczna

Aleksander Kwaśniewski oświadczył w RMF FM, że decyzję w sprawie więzień CIA podejmowały agencje wywiadowcze, a nie politycy. Były prezydent jest rozczarowany, że informacje, które powinny być tajne stają się orężem walki politycznej w Stanach Zjednoczonych.

 / Fot. By Piotr Drabik from Poland (DSCF7291  Uploaded by Dudek1337) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons"To nie były decyzje ani rządu polskiego, ani prezydenta. Myśmy po prostu zgodzili się na to, co proponowały wywiady" - powiedział Aleksander Kwaśniewski w audycji Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Były prezydent podkreślił, że walka z terroryzmem wymagała szczególnie bliskiej współpracy między wywiadami. Powiedział również, że na terenie Polski nie było baz, oprócz tej jednej, użyczonej na prośbę Amerykanów.

Kwaśniewski twierdzi, że nie rozmawiano ze stroną amerykańską na temat metod zdobywana informacji. "Myśmy byli jako Polska przekonani, że amerykańscy oficerowie, amerykańscy ludzie działają zgodnie z prawem" - mówił.

Pytany czy jest w stanie wraz z Leszkiem Millerem ponieść odpowiedzialność stwierdził, że to już się stało. Jednocześnie powiedział, że współpraca między nim, a rządami Buzka i Millera w sprawie wojny z terroryzmem była wzorcowa. Były prezydent uważa, że dzięki temu nie doszło do ataków. "(...) Dzięki temu Polska jest bezpieczna, dzięki temu zagrożenie terroryzmem w świecie się zmniejszyło" - powiedział Kwaśniewski i dodał, że nie wyobraża sobie żadnej formy odpowiedzialności prawnej. Decyzje rządzących w tamtym czasie były według niego zdeterminowane przekonaniem o zagrożeniu terrorystycznym.

"Wie pan, to, co jest oczywiście rozczarowujące - mówił prezydent - to zachowania wewnątrz Stanów Zjednoczonych, gdzie dla walki partyjnej, między demokratami a republikanami, rzuca się na szalę kwestie ważne, czyli współdziałanie z sojusznikami tajemnicy państwowej czy tajemnicy NATO-wskiej wręcz, która nas obowiązywała". Jego zdaniem małostkowość zwycięża strategię i Amerykanie poniosą jej koszty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Aleksander Kwaśniewski nie tłumaczy się z tego, że więzienie było, tylko jest rozczarowany, że ta informacja „mu wyciekła”.
Powstaje nowa partia Europa Plus, a jej naczelni politycy wykazują jakieś dziwne łamańce myślowe. A. Kwaśniewski był Prezydentem Polski i przez 9 lat nic nie widział o tym obozie, a potem mu się przypomniało. Ostatnio opisałem jak Marek Siwiec stwierdził, że za pamięć o obozie zagłady Auschwitz – Birkenau pielęgnować powinni szczególnie Polacy. Nie wiem dlaczego marek Siwiec ubiera w to polaków, chociaż sam jest europosłem tego kraju?
O co dbają nasi politycy? O kasę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku!
Zanim odpowiem szerzej chciałbym sie dowiedzieć dla czego pisze Pan Kwaśniewski z Millerem? A może Miller był już postawiony przed faktem dokonanym?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idiotyczne jest przyznanie terrorystom statusu pokrzywdzonych,teraz ciągają państwo Polskie po sądach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwaśniewski z Millerem długo "rżnęli głupa" w tym temacie, jak mawiał JKM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle, tylko Indianie są fair. Poza tym, to chyba trzeba trochę pozazdrościć prezydentowi Kwaśniewskiemu umiejętności przekonywania i dalszej argumentacji. Na takich ludziach wzorują się twórcy różnych regulaminów i statutów, tudzież kampanii reklamowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Logicznie rzecz biorąc, to Polska stała się teraz bardziej podatna na odwet terrorystyczny niż przedtem. W mowie Kwaśniewskiego przeważa jednak dialektyka marksistowska "nie było baz, oprócz tej jednej". Czyli właściwie nie było. Ale jednak była, ale tylko jedna. Przypomina się scena z "Rejsu" : "może się pan zamienić na miejsca. Czyli nie może."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstydziłby się w dzisiejszych czasach dalej jakieś brednie o terroryzmie opowiadac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.