Facebook Google+ Twitter

Kwaśniewski to TW Alek. IPN przedstawia nowe dowody

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-04-02 10:48

Wywiad, którego prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka udzielił "Polsce", wywołał polityczne trzęsienie ziemi. Najbardziej dotknięty poczuł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, bo Kurtyka powiedział, że Aleksander Kwaśniewski został zarejestrowany jako TW Alek. Prezes IPN dodał, że były prezydent nie jest w stanie nikogo obrazić, bo był komunistycznym aparatczykiem działającym na rzecz obcego mocarstwa. Te stwierdzenia rozgrzały polityków lewicy do białości. Na konferencję prasową, na której SLD zgłosił pomysł odwołania Janusza Kurtyki z funkcji prezesa IPN, przyszło aż dziewiętnastu posłów tej partii.

- Opowieść prezesa Kurtyki o Aleksandrze Kwaśniewskim jest w całości zmyślona - grzmiał Wojciech Olejniczak, szef klubu parlamentarnego SLD. Zdaniem polityków lewicy sprawę przeszłości Kwaśniewskiego zamknął wyrok sądu lustracyjnego z 2000 r., który uznał, że były prezydent nie był agentem.

Ale sprawa wcale nie jest tak oczywista. - Około dziesięciu miesięcy po wyroku otrzymałem nowe dokumenty dotyczące Aleksandra Kwaśniewskiego - mówi "Polsce" Bogusław Nizieński, były rzecznik interesu publicznego. - Niestety nie mogę ujawnić, co w nich było, bo były objęte klauzulą "ściśle tajne".
Były rzecznik nie chciał też oceniać, czy sąd wydałby inny wyrok, gdyby miał te dokumenty podczas procesu lustracyjnego. - W sądach działy się takie rzeczy, że nie jestem w stanie tego ocenić - stwierdza Bogusław Nizieński.

Być może na właśnie te dokumenty powoływał się Janusz Kurtyka, stwierdzając, że Kwaśniewski był zarejestrowany jako TW Alek. Dowiemy się tego za miesiąc. Prezes Instytutu ogłosił wczoraj, że wszystkie informacje o Kwaśniewskim ukażą się w majowym biuletynie IPN. Dr Antoni Dudek, historyk Instytutu, ujawnił, że publikacja będzie zawierała materiały zgromadzone już po procesie lustracyjnym byłego prezydenta.

Więcej przeczytasz na stronach Polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.