Facebook Google+ Twitter

Kwaśniewski: Zamiast Janukowycza może być Kliczko. Daje Ukraińcom poczucie godności

„W pełni rozumiem, że polscy parlamentarzyści są obecni na Majdanie i przemawiają do tłumów. To jest ważny znak” – mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski. I zapowiada, że na poważnego konkurenta w wyborach prezydenckich urasta Witalij Kliczko.

 / Fot. PAPAleksander Kwaśniewski w radiowym Kontrwywiadzie skomentował obecność polskich parlamentarzystów w Kijowie, uznając ja za jak najbardziej zasadną. Rolą Polski jest wspieranie aspiracji europejskich Ukrainy, a polscy parlamentarzyści powinni apelować o spokój, dbać by nie dochodziło do prowokacji, by nie doszło do ponownego rozlewu krwi - podkreślał.

Były prezydent nie jest natomiast zwolennikiem wyjazdu do Kijowa przedstawicieli rządu, nie tylko dlatego, że nie przewiduje takich kroków protokół dyplomatyczny, ale też dlatego, że naszą jest raczej być pośrednikiem w dialogu pomiędzy władzą a opozycją, do którego jak twierdzi Kwaśniewski, wcześniej czy później dojdzie. „I wtedy polscy ministrowie: przede wszystkim minister Sikorski, prezydent Komorowski mają swoja rolę do odegrania”.

Ustosunkowując się do zarzutów Jarosława Kaczyńskiego, który uznał, że rząd za mało angażuje się w sprawy Ukrainy, Kwaśniewski stwierdził, że gdyby prezes PiS dzisiaj miał władzę, też zachowywać by się musiał bardziej powściągliwie. „Rządy nie mogą pakować się w środek tego rodzaju wydarzeń, bo po pierwsze można to uznać za wtrącanie się w nieswoje sprawy, a po drugie - tracą swój naturalny kanał kontaktu. Wiem, że minister Sikorski rozmawia ze swoim odpowiednikiem ukraińskim”.

Pytany, czy wybiera się w najbliższych dniach na Euromajdan, Kwaśniewski stwierdził, że w odróżnieniu od innych, nie musi niczego udowadniać. W ciągu ostatnich 18 miesięcy były prezydent był na Ukrainie 27 razy.

Wg Kwaśniewskiego Janukowycz nie złoży mandatu prezydenckiego. W ciągu najbliższych 14 miesięcy do wyborów będzie się starał zwiększyć zaufanie swoich wyborców i z pewnością może liczyć na ok. 25 proc. poparcia już w I turze wyborów. Ocenianie sytuacji wyłącznie z perspektywy Lwowa czy Kijowa nie daje pełnego obrazu sytuacji. Kwaśniewski przypomniał, że za obecnym prezydentem stoi np. Zagłębie Donieckie i Wschód, które nie są zwolennikami wejścia do UE.

Zdaniem byłego prezydenta, Janukowycz będzie się starał uspokoić sytuację w Kijowie, być może zdymisjonuje osoby, które nazwie odpowiedzialnymi za brutalny atak milicji na demonstrantów, być może wprowadzi stan wyjątkowy, jeśli sytuacja będzie coraz bardziej dynamiczna, ale przede wszystkim będzie czekał na wygasanie nastrojów.

Gdyby wybory miały się odbyć w najbliższym czasie, to największe szanse, wg Kwaśniewskiego, ma Kliczko, choć nie jest jeszcze dojrzałym politykiem. Jego atutem jest natomiast to, że jest świetnym sportowcem, niezależnym finansowo. „On daje Ukraińcom poczucie godności, twarz człowieka, który nie jest uwikłany w ostatnich kilkanaście lat polityki i osoby nieskorumpowanej”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.