Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6167 miejsce

Kwestowali na pensję dla burmistrza. Zebrali... 67 groszy

W 26-tysięcznym Żaganiu koło Zielonej Góry doszło do nietypowej akcji charytatywnej. Młodzi ludzie zorganizowali kwestę na rzecz... wynagrodzenia dla burmistrza, które wcześniej obniżyła rada miasta. Uzbierano 67 groszy.

Sonda

Czy zarobki prezydenta lub burmistrza powinny być zależne od sytuacji ekonomicznej mieszkańców?

 / Fot. Tomasz KwarcińskiŻagań to niewielkie miasteczko, jednak temperatura politycznych bojów nie ustępuje w niczym tej na Wiejskiej. Osią sporu od ostatnich wyborów jest konflikt między burmistrzem a radą miasta. Ten pierwszy rządzi niepodzielnie miastem od 10 lat, jednak po raz pierwszy przyszło mu współpracować z radą miasta spoza swojego obozu. Trzeba przyznać, że współpraca nie układa się, delikatnie rzecz ujmując, najlepiej.

Kanwą ostatniej awantury stało się obniżenie wynagrodzenia Sławomira Kowala z 12 tys. zł do 9 tys. zł. Powodem było zatrudnienie przez magistrat po kilkuletniej przerwie zastępcy burmistrza. Na stanowisko to niespodziewanie wybrano Jerzego Bielawskiego - szefa powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej bardzo krytycznego wobec polityki miasta. Całą operację odczytano jako wymierzoną w rozbicie antyburmistrzowskiej koalicji, w której skład wchodził także PiS. Rozbicie się nie udało, za szefem nie podążyli bowiem szeregowi radni PiS, jednak samemu burmistrzowi rykoszetem obniżono pensję...

Sławomir Kowal zamiast wcześniejszych 12 tys. zł dostaje teraz 9 tys. zł. Obniżka wynagrodzenia motywowana była właśnie zatrudnieniem zastępcy. Przypominano, że wcześniej pensję podwyższono głównie z uwagi na brak zastępcy. "Teraz zastępca się pojawił więc sam burmistrz musiał dostać mniej" - argumentowała koalicja w radzie miasta.

Obniżka zbulwersowała burmistrza i popierających go radnych stowarzyszenia "Nasze Miasto". Na reakcję z ich strony nie trzeba było zatem długo czekać...

Najpierw poprosili o pomoc "Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego". Wydało ono oficjalne oświadczenie na temat potrzeby zmian w prawie, które radom gmin pozostawia decyzje o wynagrodzeniach burmistrzów. Zrzeszenie powoływało się na casus Żagania jako przykładu podejmowania przez rady miast politycznych, a nie merytorycznych decyzji o wysokości pensji włodarzy.

Gdy to nie pomogło, burmistrzowscy radni zdecydowali się na zaskarżenie całej uchwały, obniżającej pensję burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Niezmiennie argumentowali, że ponad 9 tys. zł to za mało i burmistrzowi należy się więcej. Nie pomagały przekonywania, że wcześniej zarabiał on prawie tyle, co prezydent Warszawy i więcej niż prezydenci Poznania czy Gdyni. Nic nie dał też argument wydatkowania przez miasto dodatkowych 7 tys. zł na nowo zatrudnionego wiceburmistrza oraz zmniejszenie się w związku z tym obowiązków samego burmistrza.

 / Fot. Tomasz KwarcińskiW trosce o finanse włodarza miasta, skarga została w końcu złożona. Zbulwersowało to wielu żaganian, którzy uważają, że 9 tys. zł to zupełnie godne wynagrodzenie szefa urzędu miejskiego. Natychmiastowo zareagował m. in. znany żagański społecznik Tomasz Kwarciński. Wcześniej organizował m. in. akcję ratowania linii kolejowej z Żagania do Legnicy oraz znany w całej Polsce protest "Brońmy Sądów!". Kwarciński wraz z grupą zwolenników postanowił zorganizować... publiczną zbiórkę pieniędzy dla Sławomira Kowala.

"Cóż, mam dla radnych "Naszego Miasta" inny, prosty sposób na wspomożenie burmistrzowskiej kiesy. Wystarczy zorganizować publiczną zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców. Skoro szanowni Państwo uważają, że burmistrz tyle dobrego robi dla miasta, to niech żaganianie sami to docenią dobrowolnie wpłacając datki na rzecz jego wynagrodzenia" - przekonywał.

 / Fot. Tomasz KwarcińskiŻeby zachęcić zwolenników burmistrza do organizacji zbiórki, postanowił sam we wtorkowe popołudnie taką quasi-kwestę przeprowadzić. Wyposażony w specjalną puszkę ruszył w miasto by sprawdzić jak mieszkańcy zareagują na pomysł zbierania datków na rzecz podwyżki wynagrodzenia dla swojego burmistrza. Jak sam wyjaśnia: "Niech mieszkańcy wypowiedzą się czy 9 tys. zł w 26-tysięcznym mieście to zbyt małe wynagrodzenie w dobie kryzysu. Niech stwierdzą, czy chcą dopłacać burmistrzowi do pensji w sytuacji, gdy większość osób w naszym mieście nie otrzymuje miesięcznie więcej niż 1500 zł".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Polak
  • Polak
  • 06.09.2012 15:54

Proponowałbym napisać, że Żagań leży koło Wrocławia lub ewentualnie Berlina. Zielona to wiocha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek M
  • Jurek M
  • 13.08.2012 09:17

III RP jako bardzo szkodliwy system jest do zmiany. To system jest winny, którego wspiera obecna koalicja.

Wymieść system i problemy się skończą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym przyznał 1500zł brutto każdemu prezydentowi miasta bez względu na wielkość przecież ludzie za tyle żyją to i burmistrz wyżyje a jak mu sie nie podoba to niech sie zwolni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponowałbym co następuje - zorganizować w tej mieścinie konkurs na nowego burmistrza, który zgodzi się pracować za 7 tysięcy. Po wstępnej selekcji niezależnych specjalistów pod kątem charakterologicznym i posiadanej wiedzy z zakresu polityki, historii i administracji, wprowadzić tygodniowe szkolenie wdrażające w obowiązki prezydenta takiego zadupia. Najlepszy kandydat po procesie weryfikacyjnym zostałby przedstawiony jako nowy prezydent miasta. Na "wymianę" zgodziliby się najpierw mieszkańcy miasta w referendum. Dla nich i tak nie ma różnicy, kto pierdzi w ten stołek, skoro nic nie robi, a tak pewnie tam jest. A przynajmniej byłby temat dla lokalnych mediów.

Rezultat? Miasto zaoszczędziłoby 2k miesięcznie, i miało albo takiego samego durnia za prezydenta, albo kogoś lepszego. Przecież podpisywanie papierów nie może być tak skomplikowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjacielu Zielona Góra to nazwa miejscowości i pisze się dużą literą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
  • JW@
  • 11.08.2012 14:18

Przede wszystkim obciąć zarobki tym szkodliwym durniom z koalicji PO -PSL , a pózniej odsunąć od władzy . Szkodzą zamiast pilnować polskiego interesu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mieczysław Fogg
  • Mieczysław Fogg
  • 11.08.2012 12:19

Hehehe duch w narodzie nie gaśnie! ;) Może takie akcje sprawią wreszcie, że się opamiętają co poniektórzy. Ludzi nie wyrabiają już po prostu. Inicjatywę popieram w całej rozciągłości! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.