Facebook Google+ Twitter

"Kwiat Pustyni". Z namiotu nomadów do Nowego Jorku

W języku nomadów Waris znaczy kwiat pustyni. Zakwita z rzadka i na krótko na piaskach, kiedy spadnie deszcz - takie imię nosi bohaterka opowieści "Kwiat Pustyni" Cathleen Miller.

Kwiat Pustyni / Fot. Zbigniew NastarowiczHistoria Waris Dirie jest poniekąd bajeczna, gdyż z młodej somalijskiej dziewczynki powstaje piękny kwiat, który zachwyca swą urodą wszystkich dookoła. To właśnie ona, jako prawie dziecko ucieka ze swojej wioski i plemienia do Mogadiszu (jest to miasto w Afryce), a stamtąd do Londynu aby wieść inne, normalne życie oraz wspomóc finansowo matkę.
Tam przechodzi przez różne koleje losu po czym zostaje modelką i w rezultacie trafia do Nowego Jorku.

Dlaczego poniekąd bajeczna? Wszystko byłoby super w tej opowieści, gdyby nie fakt, że Waris jako 6-letnia dziewczynka została obrzezana. Według somalijskiej tradycji jeżeli dziewczyna nie zostanie obrzezana będzie bardzo ciężko wydać ją za mąż.

Dziewczęta poddawane tej czynności są w okropnych warunkach. Gdzieś na pustyni, matka i znachorka, czym popadnie dokonują zabiegu. Robią to żyletką, szkłem, ostrym kamieniem lub zębami. Następnie zaszywają grubą nicią używając przeważnie kolców akacji.

Podczas takich praktyk mnóstwo młodych dziewczyn umiera przez wykrwawienie lub na skutek zakażenia, ewentualnie innych powikłań. Jeżeli przeżyją, mają problemy z czynnościami fizjologicznymi, a duża część z nich umiera podczas porodu.

Obrzezanie kobiet

Trudno uwierzyć, że w obecnych czasach tego typu praktyki mają miejsce. Jako członek Amnesty International mówię tego typu okrucieństwu stanowcze nie. Nie można zmuszać nikogo do takich cierpień a co za tym idzie zasłaniać tego nakazem religijnym. Koran nigdzie nie mówi o tym, aby poddawać kobiety obrzezaniu.

Książka "Kwiat Pustyni" jest autorstwa Waris Dirie oraz Cathleen Miller. Z jednej strony pokazuje, że warto dążyć do obranego celu, z drugiej zaś wskazuje na głupotę i bezmyślność ludzkiego podejścia do pewnych tradycji kultywowanych w krajach afrykańskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.