Facebook Google+ Twitter

Kwiat rycerstwa europejskiego nie pomógł Krzyżakom

Zbliża się 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, najważniejszej bitwy oręża polskiego, które zmieniło bieg historii schyłku średniowiecza, i to nie tylko dla Polski

Kulminację obchodów stanowić będą uroczystości państwowe 15 lipca na Polach Grunwaldzkich, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele władz Polski i Litwy. Uświetni je również inscenizacja wielkiej bitwy, która ma szansę zgromadzić rekordową liczbę uczestników.

Co działo się pod Grunwaldem?

Trochę niezbadaną i niewykorzystywaną informacją o bitwie pod Grunwaldem jest udział po stronie krzyżackiej szesnastu gościnnych chorągwi w sile blisko 4000 ludzi, istny kwiat rycerstwa europejskiego. Dla ratowania sytuacji, załamany Wielki Mistrz Zakonu, wysyła na pole bitwy szesnaście gościnnych chorągwi i w nich chorągiew chełmińską.

Gościnne chorągwie nie znajdują żadnego oporu, podchodząc bardzo blisko do stanowiska Jagiełły. Polskie rycerstwo nie rozpoznaje ich jako Krzyżaków, a jeden z rycerzy, chorągwi z Miśni, zaatakował nawet króla. Była to znaczna siła, doborowego rycerstwa europejskiego, która powinna odegrać poważną rolę w bitwie. Dlaczego takiej nie odegrała?

Stało się to za sprawą chorągwi chełmińskiej, która zwijając swoją chorągiew poddała się królowi Jagielle. To zachowanie, wśród rycerstwa innych chorągwi wywołało niesamowite zamieszanie i nie wykluczone, że jeszcze inne chorągwie mogły podjąć podobną decyzję. Zamieszanie to, chociaż tylko czasowe, było wystarczająco długie, że pozwoliło rycerstwu polskiemu na rozpoznaniu krzyżackich gości, wprowadzeniu odwodów i powracających litewsko-ruskich zbrojnych na rozprawienie się z tymik którzy nie poddali się. W bitwie pod Grunwaldem oprócz Krzyżaków poległ też kwiat rycerstwa europejskiego.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mogliśmy wtedy podbić całą Europę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z bitwy pod Grunwaldem wywodzi się nasz ród, patrz: "Legenda o powstaniu rodu Sadowskich herbu Nałęcz"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogliśmy podbić pół Europy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.