Facebook Google+ Twitter

Kwiaty dla Delary Darabi

Przed ambasadami Iranu na całym świecie członkowie Amnesty International protestują przeciwko zbrodniom na nieletnich. Protest odbył się również w Warszawie.

1 z 7 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Wolontariusze Amnesty International przed bramą Ambasady Iranu przy ulicy królowej Aldony. Fot. Radosław Zawadzki
Wolontariusze Amnesty International przed bramą Ambasady Iranu przy ulicy królowej Aldony. Fot. Radosław Zawadzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Pani Katarzyno, patrzę na całą tę sytuację z punktu widzenia osoby, która miała do czynienia z ofiarami takich napaści. Jedna z nich po brutalnym napadzie przez kilka lat leczyła się psychiatrycznie, bo bała się wyjść sama z domu. Inna straciła jedynego syna i od 20 lat nie zdejmuje żałoby.
Jestem w stanie znaleźć okoliczności łagodzące, gdy ktoś zabija w obronie własnej albo w afekcie, natomiast alkohol nie jest dla mnie żadnym usprawiedliwieniem. Pijany kierowca JEST potencjalnym mordercą i powinien mieć pełną świadomość tego faktu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"za przedstwienie faktu, a do p. "niebieska_84" (pani Katarzyny Szewczyk z Bytomia), która napisała nam " Owszem, została skazana przez sąd. I co z tego? Czy jest jakikolwiek powód, by przyznać irańskim sądom rangę wymiaru Sprawiedliwości?? " - mam pytanie: ///////////////////////////////////
Proszę powiedzieć, pani Katarzyno, jaki jest wg pani powód by im tego odmawiać??" - tekstymkd

Może Pan sobie poczytać o znanej sprawie skazywania wyznawców Bahaizmu, przede wszystkim Mony Mahmudnizhad, Jej ojca i pozostałych kobiet http://en.wikipedia.org/wiki/Mona_Mahmudnizhad i http://www.adressformona.org/monasstory/storyofmona1.htm i to jest bardzo dobry powód żeby odmawiać przyznania irańskim sądom rangi sprawiedliwości. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że Pani w jakiś sposób osobiście nie uraziłam..)
Sformułowanie: "Niestety mieszkanka domu (...)" faktycznie nie jest najszczęśliwsze. Przy pośpiesznie nakreślonym komentarzu o taką wpadkę jednak nie jest trudno.
Proszę jednak zauważyć, że idąc konsekwentnie za Pani tokiem rozumowania, należałoby skazać na karę śmierci lub przynajmniej uznać niej godnym każdego, kto powoduje wypadek samochodowy i uśmierca inną osobę. Rodzina wszak cierpi tak samo.
Więcej - każdego, kto zapobiec mu mógł jadąc np. z pijanym kierowcą.
Dla mnie osobiście brak intencji zabójstwa to okoliczność łagodząca.
Niestety do dochodzenia, dlaczego Armir lub Delara posiadali przy sobie nóż nie doszło. Konsekwentnie nie mogło też dojść do dochodzenia czy Delara miała jakikolwiek wpływ na śmierć swej ciotki i co po niej czuła.
Powiem Pani szczerze, że ja nie jestem pewna czy po alkoholu w 17. te urodziny nie puściłabym wodzów fantazji.... i nie wtargnęła na cudze mienie. Szczęśliwie nie miałam takiej okazji, bo gdzieś od tego roku życia, bez swojej zasługi nawiasem mówiąc, nie używam w ogóle.
Ale skoro Pani jest siebie taka pewna, proszę sobie wyobrazić swoją córkę o tak prawdziwie nieskalanej opinii jak Delara w takiej sytuacji (tylko proszę nie mówić, że jest Pani pewna...;)). Sama Pani rozumie.
To nie kwestia winy lub niewinności, wina tu jest pewna, pytanie tylko -jaka- i czy faktycznie nie zasługuje na zwyczajne, ludzkie po prostu, przebaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Przed ambasadami Iranu na całym świecie członkowie Amnesty International protestują przeciwko zbrodniom na nieletnich. Protest odbył się również w Warszawie."
I słusznie, jeśli chodzi o zbrodnie na nieletnich, natomiast przypadek tej dziewczyny budzi we mnie uczucia ambiwalentne. Świadomie zdecydowała się na udział w przestępstwie, a kiedy zakończyło się tragicznie, złożyła fałszywe zeznania, aby uchronić przed odpowiedzialnością mordercę. Człowieka, który na jej oczach zabił inną kobietę. Trudno to porównywać z przypadkiem Nazanin Mahabad Fatehi (zostala skazana na śmierć pod zarzutem morderstwa po tym, jak ugodziła nożem jednego z trzech meżczyzn, którzy w parku usiłowali zgwałcić ją i jej siostrzenicę).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę Pana, ja nie podważam prawa do własnej suwerenności Iranu. Ja tylko stwierdzam, że z całą pewnością w tym suwerennym państwie gwałci się podstawowe prawa człowieka.
A przykładem jest właśnie Delara Darabi, skazana mimo że NIE UDOWODNIONO jej winy. W Polsce póki co nie skazuje się nikogo ani na karę śmierci, dożywocia czy nawet 25 lat bez udowodnienia mu winy.
Stąd moja propozycja, żeby zapoznał się Pan ze szczegółami procesu Delary i przekonał osobiście, jak się sprawy mają.
Sądownictwo w Iranie jest suwerenne na tej samej zasadzie, co suwerennym było sądownictwo PRL-U. Jeśli niezależne w sensie dosłownym, to mentalnościowym od reżimu.

Jeśli chodzi o baty w rozsądnej ilości, dla tego, kto niszczy wspóne dobro wypluwszy gumę, jestem za. Sama chętnie bym zobaczyła np. palących w miejscach publicznych poddawanych jakiejś karze. Tyle że w naszej kulturze nie byłyby to baty, tylko kara grzywny.
To, czy za dewastację, ewentualnie nieprzestrzeganie zasad życia społecznego wymierzać karę chłosty czy grzywny, to kwestia kultury, którą każde państwo stanowi sobie samo.
Morderstwo bez udowodnienia winy lub po uprzednim udowodnieniu winy, która najkrócej mówiąc nie jest winą (jak to właśnie bywa w Iranie), to nie kultura czy prawo, a zbrodnia.
Pzdr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.05.2009 00:39

.. a cóż to za szantaż - będę musiał czytać!!!? Niby co? Pani tłumaczenia czego?
Proszę mi tego oszczędzić.

Może rzeczywiście niesłusznie kogoś tam skazano, ale samo (cyt.) "w opinii wielu prawników została bezprawnie zamordowana" nie wystarcza. Lepiej niech mi pani przytoczy choć jeden przykład na poparcie swojego zdania, że sąd w Iranie nie ma rangi sądu.
W jakim języku to orzeczono, i czy w ogóle orzeczono, że w jakimś kraju na świecie suwerenne narody nie mają prawa stanowić swoich praw i sądzić wg własnych orzeczeń sądowych.
Kto orzekł, że jakiś kraj nie ma prawa do swej suwerenności. Jakiś międzynarodowy Trybunał czy Amnesty?
Tak jeszcze nie ma, proszę pani.

To świetnie, że Amnesty jest International i broni uciśnionych, sam włączałem się w kilka akcji ale...trzeba mieć szacunek i zachować obiektywny rozsądek. Mając takie jak pani poglądy każdy wyrok na świecie można zakwestionować. W Polsce też.

Mogę mieć swoje zdanie ale - kwestionować suwerenność sądownictwa w suwerennym kraju?
Nie powinno się tego robić, nie mając podstaw prawnych.

Pani nie rozumie mojego pytania, czy tylko tak sobie udaje idąc tam, gdzie wygodnie?
No, nie, pani sobie żartuje :-))

W Singapurze za wyplucie gumy na ulicy pewien Amerykanin dostał wyrok: trzy uderzenia trzciną bambusową w pięty. Po tym "nie chodzi" się podobno tydzień, a po piętnastu razach - w ogóle.
Czy było to przestępstwo sądowe? Amerykanie bardzo protestowali ale - baty wymierzono.
Wie pani dlaczego?
Jeśli nie - proszę uważać, żując gumę w Singapurze i żądając tam od urzędnika, by za panią posprzątał lub poczytał co pani uważa na temat wyroku singapurskiego sędziego.
Może się nie znać na takich żartach :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Iranie wciąż skazuje się i morduje tak za cudzołóstwa, inną orientację seksualną, za współżycie - nieletnich (Ateqeh Rajabi to była najgłośniejsza ze wszystkich spraw), jak za morderstwa i inne zbrodnie w (częstokroć) procesach poszlakowych.
Jestem związana z Amnesty International i z tego co mi wiadomo organizacja ta jenoznacznie potępia sądownictwo irańskie. Patrz powyższe. Skąd to wynika, to juz sprawa na osobny wywód.
Uczestniczyłam też aktywnie w kampanii na rzecz ratowania Delary i zapewniam, że o ile nami nie manipulowano (a nic na to nie wskazuje) nie można jednoznacznie osądzić, że była winna. Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że była niewinna, ale pominąwszy wszelkie humanitarne aspekty kary śmierci (moze Pan za nią jest, nie wiem) w opinii wielu prawników została bezprawnie zamordowana.
Jeśli Pan chce, prześlę Panu na skrzynkę teksty, które tłumaczyliśmy z ang. w sprawie Delary dla siedziby w W-wie. Ale muszę je zebrać, a Pan będzie musiał się w nie wczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.05.2009 08:35

(+) dla autora, za przedstwienie faktu, a do p. "niebieska_84" (pani Katarzyny Szewczyk z Bytomia), która napisała nam " Owszem, została skazana przez sąd. I co z tego? Czy jest jakikolwiek powód, by przyznać irańskim sądom rangę wymiaru Sprawiedliwości?? " - mam pytanie: ///////////////////////////////////
Proszę powiedzieć, pani Katarzyno, jaki jest wg pani powód by im tego odmawiać??

Czyżby Iran był niepełnosprawnym organizmem? Czymś gorszym, niż kilkaset innych na świecie?
Niższym w rozwoju umysłowym i rangą od np: chińskich, cygańskich, laotańskich, rosyjskich, amerykańskich, czeskich, izraelskich, polskich itd...) ???

Pan ".johnyspotter" słusznie stwierdza, że to smutne.
Przypuszczam, że rzeczowe argumenty, takie jak p.Tomka, linki pani Blathie powinno się wziąć pod uwagę, nawet wtedy gdy autorstwo zbrodni budzi wątpliwości. Nie ważyłbym się, ani jako obcokrajowiec, ani jako obywatel jakiegoś państwa takich jak pani opinii wyrażać.
Ciekawi chyba i chyba nie tylko mnie - na jakiej podstawie pani stwierdza: "Czy jest jakikolwiek powód, by przyznać irańskim sądom rangę wymiaru Sprawiedliwości?? " ?

Niech nam pani poda ten powód i powie, czy jest to również zdanie urządzającej protest Amnesty International?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A konkretnie, o jakie informacje chodzi? Natalio. Konkrety to podstawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, reaserch to podstawa. Wyszukiwarka nie gryzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.