Facebook Google+ Twitter

Kwiaty na grobie Antoniego Iglewskiego legendarnego cichociemnego

W dniu 27 stycznia w kolejna rocznicę śmierci Antoniego Iglewskiego cichociemnego „Ponara” Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa na jego grobie na radziejowskim cmentarzu złożyło okolicznościową wiązankę kwiatów.

Przy grobie Antoniego Iglewskiego / Fot. Karol SzmagalskiObecny był jego siostrzeniec Szymon Szynkowski.

Kwiaty złożyła również delegacja miejscowego LO. / Fot. Karol SzmagalskiKwiaty złożyła również delegacja miejscowego LO jak i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku. / Fot. Karol Szmagalski

Radziejów ul. Podgórna 4 / Fot. Karol SzmagalskiAntoni Iglewski urodził się w Radziejowie Kujawskim 1 stycznia 1899 roku w rodzinnym domu przy ulicy Zdrojek 4 (obecnie ulica Podgórna 4). W ciągu całego swojego życia mieszkał w różnych miejscach w Polsce i zagranicą, ale zawsze z wielkim sentymentem spoglądał na rodzime Kujawy. Zmarł 27 stycznia 1979 r. we Wrocławiu, lecz kazał, by jego ciało powróciło do Radziejowa, gdzie został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Parafialnym u boku swej żony, Marii z Ulatowskich.Grób Antoniego Iglewskiego w Radziejowie / Fot. Karol Szmagalski Jego najwierniejsi żołnierze /ze szczególnym podkreśleniem „Derenia” i „Trzaski”/ w zimę stulecia 1978/79 przewieźli trumnę z jego zwłokami, spełniając tym samym ostatnią wolę swojego dowódcy. Był bezdzietny. Związany z wojskiem i konspiracją często pracował pod pseudonimami: Suseł, Igła, Nieczuja,Antoni, Mazecki, Vanadi, Ponar. Używał też konspiracyjnych nazwisk: Władysław Drożdżewski, Jan Barański, Nikodem Galewski, Józef Sikorski.

Radziejów pamięta swego cichociemnego

Grób Antoniego Iglewskiego na tle okładki opracowania / Fot. Karol SzmagalskiWarto, ba trzeba sięgnąć do opracowania - Redecz Krukowy i Okolice... Kraina Prastara - "Ponar" wspomnienia z lat 1939-1945, Tom XIV. Są to spisane własnoręcznie wspomnienia bohatera czasów wojny, jednego z 314 cichociemnych, dowódcy Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", Kujawiaka rodem z Radziejowa, Antoniego Iglewskiego. To dzięki uprzejmości rodziny autora, a w szczególności Pana Szymona Szynkowskiego i jego małżonki Mirosławy, mamy okazję i możliwość prześledzić, dotąd nigdzie niepublikowane, wojenne losy ppłk A. Iglewskiego. Oprawa miękka, format A4, stron 294.

Album fotek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.