Facebook Google+ Twitter

Kwiaty Zmarłych czyli różne formy oddawania czci tym, którzy odeszli

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-11-02 22:16

Huczne zabawy, tańce, biesiady, słodkości, kwiaty i wesołość - z tymi rzeczami kojarzone jest w niektórych zakątkach globu, święto Zmarłych. W tym wszystkim jest też czas na chwilę zadumy. Początek listopada to czas tych, którzy odeszli.

Tańce i zabawy Zmarłych, nie tylko u Tima Burtona. / Fot. Źródło: The Chickadee's NestNie chodzi o komediowo - makabryczną wizję życia pośmiertnego z filmu Tima Burtona pt. "Gnijąca panna młoda", ale o ludzką naturę. Dzisiaj duchowni katoliccy powtarzają jak mantrę, żeby nie opłakiwać zmarłego. Już 3000 lat temu przeczuwano, że łzy i śmiech niekoniecznie muszą się nawzajem wykluczać. Paradoksalna sprzeczność czasami może być niezwykle harmoniczna, czego przykładem są meksykańskie obchody Dnia Zmarłych.

Śmiech i łzy


Día de los Muertos obchodzone drugiego listopada (pierwszego listopada jest wigilią Dnia Zmarłych) równolegle ze świętowaniem Día de los Fieles Difuntos (Zaduszki) i Todos los Santos (Wszystkich Świętych) przede wszystkim w Meksyku i w Ameryce Centralnej. Día de los Muertos wywodzi się jeszcze z czasów prekolumbijskich o tradycji przeszło trzech tysięcy lat (gł. Aztekowie, Majowie, Taraskowie, Nahua i Totonakowie).

Rekwizyty


Idea Dnia Zmarłych rozpowszechniła się na inne kontynenty w formie skomercjalizowanej rozrywki, także za sprawą skomercjalizowanego, amerykańskiego święta Halloween z celtyckimi elementami. Pierwotnie jako całomiesięczny festiwal pełen radości, hucznych zabaw i biesiad, miał miejsce w sierpniu. Według azteckiego kalendarza wypadał wtedy 9. miesiąc Tlaxochimaco - narodziny kwiatów. Z Día de los Muertos wiąże się szereg przedmiotów, jak np. calaveras de dulce - czaszkopodobne torty zrobione z cukru, pan de muerto - słodkie ciasto z jajkiem i polane lukrem, a groby dekoruje się różami, słonecznikami i aksamitkami. Dla zmarłych przygotowuje się szklanki z wodą i zabawki (dla zmarłych dzieci na 1 listopada) i butelki z mezcalem, tequilą i atole oraz cygara (dla dorosłych zmarłych na 2 listopada) - tzw. ofrendas. W 2003 roku proklamowano meksykańskie obchody Dnia Zmarłych na Światową Listę Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W Polsce i równocześnie w kręgu kultury chrześcijańskiej przyjęło się stawianie zniczy na nagrobkach (symbol światła, pamięci/wspomnienia, nadziei). U Żydów układa się na macewach kamyczki (szacunek, pamięć).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.