Facebook Google+ Twitter

Kwiecień 2010. Najważniejsze wydarzenia

Co stało się w kwietniu ubiegłego roku? Jak zareagowaliśmy na wieść o smoleńskiej katastrofie? Co robiliśmy w obliczu największej tragedii w powojennej historii naszego kraju?

 / Fot. Grzegorz Polak/Wolno: dzielić się Najwybitniejszy nawet kronikarz nie byłby w stanie opisać wszystkich wydarzeń, którym początek dała zeszłoroczna katastrofa w smoleńskim lesie. Tym bardziej moje próby dokładnego ukazania realiów "posmoleńskiej" Polski skazane są z góry na niepowodzenie. Sam tylko kwiecień pełen był podniosłych, wzruszających, ale przede wszystkim smutnych ceremonii. Postanowiłem więc jedynie w szerszej perspektywie, nie uciekając przy tym od ocen i opinii, przedstawić ten trudny kwietniowy okres, wyszczególniając najważniejsze tylko jego wydarzenia, które w wielu z nas wciąż budzą ogromne emocje.

10 kwietnia - dlaczego?

Choć każdemu zapewne utkwił on w pamięci inaczej, dzień ten zapamiętał każdy z nas. Niepewność, strach, niedowierzanie, wreszcie gorycz prawdy i ogromny, niemożliwy do wyrażenia w słowach smutek i żal. Uczucia te targały w tym tragicznym dniu całym niemal narodem. I ta pustka - tym dziwniejsza, że po ludziach, których większość z nas znała tylko z telewizji, ale których darzyliśmy skrajnymi niekiedy uczuciami. "Dzisiaj rano, otwierając oczy, słysząc wiadomości w radiu, nie wierzyłam w to, co się stało" - pisała kilka godzin po katastrofie internautka o imieniu Aleksandra. - "Czas stanął w miejscu. Powoli docierało do mnie, że Katyń zabrał nam znowu to, co dla nas najważniejsze - ludzi, których kochaliśmy, z którymi przyjaźniliśmy się. Pewnie każdy z nas zadał sobie pytanie: dlaczego?"

Świat płacze razem z Polską

Aż 22 kraje ogłosiły żałobę narodową na wieść o śmierci polskiego prezydenta i towarzyszących mu osób. Brazylia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Gruzja, Hiszpania, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Rep. Zielonego Przylądka, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Turcja, Ukraina, oraz Węgry - narody tych państw, razem z Polakami, opłakiwały ofiary katastrofy. Kondolencje na ręce polskich władz złożyli przedstawiciele wszystkich niemalże państw świata, a znamiennym pozostaje fakt, że głowy nad polską tragedią pochyliły razem wrogie sobie Izrael i Iran, zwaśnione państwa koreańskie, czy chociażby przedstawiciele najróżniejszych wyznań i religii. "Głębokim bólem napełnia mnie wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz osób, które towarzyszyły mu w drodze do Katynia. (...) Na ten trudny czas dla narodu polskiego szczególne błogosławieństwo wszechmogącego Boga" - napisał w w telegramie do Bronisława Komorowskiego papież Benedykt XVI.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 10.04.2011 13:58

Autor bardzo dobrze opisuje tragiczne wydarzenia oraz reakcje na nie naszego narodu oraz świata. Czuje się jego osobiste przeżycia oraz wielkie emocjonalne zaangażowanie w dzieje i historię naszego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
  • Krzysztof Grabski
  • 10.04.2011 13:22

Świetny tekst?

Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek świetny tekst, rzetelne informacje. Pozbawione Twojej opinii nie tracą na wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.