Facebook Google+ Twitter

Kwiecień 2010. Najważniejsze wydarzenia

Co stało się w kwietniu ubiegłego roku? Jak zareagowaliśmy na wieść o smoleńskiej katastrofie? Co robiliśmy w obliczu największej tragedii w powojennej historii naszego kraju?

 / Fot. Grzegorz Polak/Wolno: dzielić się Najwybitniejszy nawet kronikarz nie byłby w stanie opisać wszystkich wydarzeń, którym początek dała zeszłoroczna katastrofa w smoleńskim lesie. Tym bardziej moje próby dokładnego ukazania realiów "posmoleńskiej" Polski skazane są z góry na niepowodzenie. Sam tylko kwiecień pełen był podniosłych, wzruszających, ale przede wszystkim smutnych ceremonii. Postanowiłem więc jedynie w szerszej perspektywie, nie uciekając przy tym od ocen i opinii, przedstawić ten trudny kwietniowy okres, wyszczególniając najważniejsze tylko jego wydarzenia, które w wielu z nas wciąż budzą ogromne emocje.

10 kwietnia - dlaczego?

Choć każdemu zapewne utkwił on w pamięci inaczej, dzień ten zapamiętał każdy z nas. Niepewność, strach, niedowierzanie, wreszcie gorycz prawdy i ogromny, niemożliwy do wyrażenia w słowach smutek i żal. Uczucia te targały w tym tragicznym dniu całym niemal narodem. I ta pustka - tym dziwniejsza, że po ludziach, których większość z nas znała tylko z telewizji, ale których darzyliśmy skrajnymi niekiedy uczuciami. "Dzisiaj rano, otwierając oczy, słysząc wiadomości w radiu, nie wierzyłam w to, co się stało" - pisała kilka godzin po katastrofie internautka o imieniu Aleksandra. - "Czas stanął w miejscu. Powoli docierało do mnie, że Katyń zabrał nam znowu to, co dla nas najważniejsze - ludzi, których kochaliśmy, z którymi przyjaźniliśmy się. Pewnie każdy z nas zadał sobie pytanie: dlaczego?"

Świat płacze razem z Polską

Aż 22 kraje ogłosiły żałobę narodową na wieść o śmierci polskiego prezydenta i towarzyszących mu osób. Brazylia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Gruzja, Hiszpania, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Rep. Zielonego Przylądka, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Turcja, Ukraina, oraz Węgry - narody tych państw, razem z Polakami, opłakiwały ofiary katastrofy. Kondolencje na ręce polskich władz złożyli przedstawiciele wszystkich niemalże państw świata, a znamiennym pozostaje fakt, że głowy nad polską tragedią pochyliły razem wrogie sobie Izrael i Iran, zwaśnione państwa koreańskie, czy chociażby przedstawiciele najróżniejszych wyznań i religii. "Głębokim bólem napełnia mnie wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz osób, które towarzyszyły mu w drodze do Katynia. (...) Na ten trudny czas dla narodu polskiego szczególne błogosławieństwo wszechmogącego Boga" - napisał w w telegramie do Bronisława Komorowskiego papież Benedykt XVI.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 10.04.2011 13:58

Autor bardzo dobrze opisuje tragiczne wydarzenia oraz reakcje na nie naszego narodu oraz świata. Czuje się jego osobiste przeżycia oraz wielkie emocjonalne zaangażowanie w dzieje i historię naszego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Grabski
  • Krzysztof Grabski
  • 10.04.2011 13:22

Świetny tekst?

Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek świetny tekst, rzetelne informacje. Pozbawione Twojej opinii nie tracą na wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.