Facebook Google+ Twitter

Kwietniowe wydanie DWUKROPKA

Ukazał się kwietniowy numer Polonijnego periodyku DWUKROPEK z Republiki Południowej Afryki. Jest to miesięcznik dla Polaków wydawany w Cape Town.

Okładka kwietniowego numeru DWUKROPKA. / Fot. Scan okładkiWydawanie periodyku za granicą jest bardzo trudne. Spowodowane jest tym, że tekst musi być interesujący i przyciągający polonijnego czytelnika. Polonia z RPA wydała lkwietniowy numer periodyku Dwukropek.Pani Joanna Majksner – Pinska redaktor naczelny Dwukropka. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Pani Joannie Majksner - Pinskiej, która kieruje tym tytułem.

W kwietniu obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Ustanowiony został w 1967 roku jako upamiętnienie rocznicy urodzin wielkiego duńskiego poety - pisarza Hansa Christiana Andersena. Jest to jeden z największych pisarzy literatury dziecięcej. Z uwagi, że napisane przez niego bajki znają dzieci niezależnie od tego w jakim zamieszkują kraju. Z powodu popularności padł wybór na niego aby był patronem tego tematu.

W kwietniu minęła 140 rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Należał do wybitnej elity polityków o kresu międzywojennego.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku osadzie robotniczej Sadzawka, obecnie jest to znana na Śląsku miejscowość Siemianowice. Do dzisiaj w Siemianowicach, przy dzisiejszej ul. Mysłowickiej 3 znajduje się dom rodziny Korfantych, jest to typowy dwupiętrowy z czerwonej cegły familok. Ojciec jego Józef Korfanty urodził się 19 listopada 1845 roku oraz pracował jako górnik w pobliskich kopalniach Fanny i potem szybie górniczym Knoff.

W parlamencie Korfanty dał się poznać jako świetny mówca, odważnie występujący w obronie praw ludności polskiej. Mandat poselski sprawował do 1911 roku zdobywając go jeszcze w wyborach w 1905 i 1908.

Od początku I wojny współpracował z Naczelnym Komitetem Narodowym. W listopadzie 1918 r Reichstagu domagał się połączenia z odradzającą się z Polską etnicznie polskich ziem zaboru pruskiego zamieszkałych w przewadze przez ludność polską.

Od grudnia 1918 roku był jednym z sześciu komisarzy Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. W styczniu w 1920 roku mianowany został przez rząd polski komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku. Spośród nich to Korfanty miał największe wpływy.

W sierpniu 1919 roku wybuchło I powstanie, które zakończyło się po tygodniu przegraną. W dramatycznych dniach sierpniowych 1920 roku wybuchło II powstanie śląskie, które było niejako odpowiedzią POW na niemieckie poczucie tryumfu. Intencją Korfantego stało się ograniczenie jego rozmiarów.

Gdy 3 maja 1921 roku rozpoczęło się III powstanie, ogłosił się jego dyktatorem, podpisując słynny manifest do ludu górnośląskiego. Nawoływał w nim:

Rząd Polski odwołał mnie ze stanowiska komisarza plebiscytowego, ponieważ niezdolny byłem przeszkodzić wybuchowi ruchu zbrojnego.

Nie jestem już komisarzem plebiscytowym, ale jestem krwią z krwi, kością z kości waszej, synem biednego ludu górnośląskiego, który od dwudziestu lat cieszy się Waszym zaufaniem, który przez dwadzieścia lat walczy razem z wami za prawa i wolność Górnego Śląska.

Jako Wasz brat zawezwany przez walczących powstańców strajkujących robotników w porozumieniu z naszymi partiami politycznymi, staję na czele naszego Powstania.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi zwane też Świętem Matki Ziemi. Polsce jest obchodzona od 1990 roku jako inicjatywa proekologiczna.

Przedstawiam fragment Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi w dniu 22 kwietnia 2010 r.

Na Matkę Ziemię - nasz jedyny dom - jest wywierana ciągła presja. Ludzie zwiększają wobec niej wygórowane wymagania, a Ziemia zaczyna pokazywać oznaki zmęczenia. Przez całą historię naszego istnienia ludzkość polegała na hojności natury oraz na jej zdolnościach do zapewnienia nam pożywienia, dobrobytu i rozwoju.

Zbyt często jednak korzystaliśmy z dóbr natury nie odwzajemniając się w żaden sposób. Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać konsekwencje naszej niegospodarności. Za celny przykład mogą tu posłużyć zmiany klimatyczne i zmniejszanie się powłoki ozonowej.

Różnorodność biologiczna - niewiarygodne zróżnicowanie życia niezbędne do naszej własnej egzystencji - ulega szybkiej degradacji. Zasoby wody słodkiej i morskiej są coraz bardziej zanieczyszczone, a niegdyś urodzajne gleby i bogate łowiska stają się jałowe.

( to fragment zacytowany z numeru kwietniowego Dwukropka)
(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.