Facebook Google+ Twitter

Kwietniowe zmagania lata z zimą. Prognoza pogody do 24 kwietnia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-17 17:42

Zimowe kurtki na przemian z koszulkami z krótkim rękawem - taki jest tegoroczny kwiecień. W najbliższych dniach będzie jednak już coraz cieplej, w przyszłym tygodniu termometry wskażą +20 st.C!

Modne jest ostatnio poszukiwanie winnych tego wszystkiego, co się nam nie podoba. Z pogodą jest podobnie. Układy niskiego ciśnienia na naszej półkuli "zakręcają" powietrzem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Gdy centrum niżu jest na zachód od Polski wtedy napływa do nas zazwyczaj ciepłe powietrze z południa. Jesli jednak to centrum przejdzie na wschód lub północ zaczyna ściągać ku nam zimne powietrze z północy.

Tak właśnie dzieje się na początku bieżącego tygodnia. Niż, który wędrował znad Morza Śródziemnego, początkowo ciągnął do nas ciepłe powietrze z południa. W poniedziałek i wtorek centrum tego niżu będzie już nad Litwą, a później Estonią. Uruchomi to spływ do nas powietrza znad Środkowej Skandynawii. Tam jeszcze leży śnieg - stąd to wyraźne ochłodzenie.

Cały obszar Europy Zachodniej i Środkowej jest pod wpływem rozległej strefy niskiego ciśnienia. W ciągu tego tygodnia Polska pozostanie pod wpływem tego niżu. Jedynie we wtorek i środę po napływie zimnego powietrza, nad Polskę napłynie słaby wyż. Jego odsunięcie się na północny-wschód w czwartek i piątek zatrzyma dalszy napływ zimnego powietrza do Polski.
Zacznie się ocieplać.

We wtorek i środę zimno, chociaż odczucie zimna będzie zmniejszało promieniowanie słoneczne i słaby wiatr.

Temperatura w dzień od 7/11C na Mazurach do 9/14C na Mazowszu.
W nocy możliwe przymrozki do -2C. W czwartek temperatura przekroczy 15C,
zarówno na Mazowszu, jak i na Mazurach. Czwartkowa noc jeszcze chłodna - ok. 2/4C. W piątek wraz z opadami pojawi się niewielkie ochłodzenie do około 12C na Mazurach i Mazowszu. Poza strefą opadów termometry wskażą 15C.
Weekend i poniedziałek ciepłe, z temperaturą w dzień około 20C. W nocy 5/7C.

Wiatr przeważnie słaby z kierunków zmiennych. Kolejny tydzień zapowiada się bardzo ciepło z temperaturą 20/25C. Wstępne prognozy na początek maja wskazują na utrzymanie się bardzo ciepłej pogody.

Znajdź nas na Google+
(Bohdan Mierzwiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.