Facebook Google+ Twitter

Kwota wolna od podatku taka sama, a właściwie niższa

Dwa dni temu sejm odrzucił projekt Twojego Ruchu zakładający podniesienie kwoty wolnej od podatku. Zostanie na takim samym poziomie. Jeśli jednak przyjrzymy się historii, zobaczymy, że faktycznie jest niższa niż kiedyś.

 / Fot. mushanga, freeimages.comObowiązująca obecnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych została wprowadzona w życie w 1991 roku, a po raz pierwszy podatnicy składali PIT za 1992 rok. Już wtedy kwota wolna od podatku była niższa niż w innych państwach europejskich. Wynosiła 4 mln 320 tysięcy ówczesnych złotych, co stanowiło trochę ponad 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Obecna kwota wolna od podatku została ustalona w 2009 roku i wynosi 3091 zł. Dla porównania, w Hiszpanii kwota wolna od podatku jest 24 razy wyższa, w Angli 21 razy wyższa, w Grecji 7 razy wyższa, w Chorwacji 5 razy wyższa. Oczywiście to nie są wszystkie państwa, w których kwota wolna od podatku przewyższa polską, podaję je jedynie jako przykład. W niektórych państwach w ogóle nie ma kwoty wolnej, ale spośród tych, które ją stosują, w Polsce jest najniższa.

6 lutego 2015 roku odbyło się w sejmie głosowanie nad projektem Twojego Ruchu, który zakładał podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu zapewniającego minimum egzystencji. Przeciwko głosowały PO i PSL. Kwota wolna od podatku pozostanie zatem na takim samym poziomie.

Ale czy rzeczywiście na takim samym?

Jak wspomniałam wyżej, w 1992 roku kwota wolna od podatku stanowiła trochę ponad 3-krotność minimalnej płacy. W 2009 roku, kiedy minimalna płaca wynosiła 1276 zł, kwota, od której nie płaci się podatku była już tylko niewiele ponad 2-krotnością minimalnego wynagrodzenia. Obecnie, minimalna płaca wynosi 1750 zł, co oznacza, że kwota wolna nie jest nawet jej dwukrotnością.

Ze względu na inflację, za 3091 zł obecnie można kupić znacznie mniej niż w 2009 roku.

W 2004 roku kwota wolna od podatku wynosiła 2790 zł. Przez 10 lat wzrosła o 11%, czyli 3 razy mniej niż wzrost inflacji i 5 razy mniej niż wzrost oskładkowania pracy.

Nie trudno więc zauważyć, że mimo iż wartość kwoty wolnej od podatku jest na takim samym poziomie, realnie kwota ta z roku na rok maleje.

Żródła:
1. Historia PIT od 1991 do 2015
2. Sejm odrzucił projekt dot. podniesienia kwoty wolnej od podatku
3. Kwota wolna od podatku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ekipie która mam miłościwie panuje od 8 lat jedynym co udaje się zrobić to podwyżka podatków . Vat 23% miał być wprowadzony jedynie na rok, nowy podatek od malejących cen paliw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle pieniędzy nam zabierają, a co w zamian dają.... ? :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.