Facebook Google+ Twitter

Kynoterapia na Hospicjum 2010

Różnym aspektom pracy z pacjentami onkologicznymi i podopiecznymi hospicjów były poświęcone jubileuszowa Konferencja Medycyny Paliatywnej oraz Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu. Po raz pierwszy zaprezentowano na nich kynoterapię.

Kynoterapia ma różne formy. / Fot. PTKUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu gościł w dniach 7-8 maja 2010 r. uczestników X Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej HOSPICJUM 2010 i VIII Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii. W ciągu dwóch dni odbyły się specjalistyczne sesje:
- „Psychoonkologia”
- „Opieka paliatywna”
- „Aspekty psychologiczne i duchowe w opiece paliatywnej”
- „Problemy organizacyjne w opiece paliatywnej”
- „Onkologia”
oraz warsztaty:
- „Jak rozmawiać o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym”
- „Profilaktyka i terapia zachowawcza odleżyn, z prezentacją zastosowania sprzętu do opieki nad chorym leżącym”
- „Czym jest kynoterapia, jakie ma standardy i w jaki sposób wdrażać ją w placówce?”Współzawodnictwo z psem to doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości - uczestnicy warsztatów mogli sami przekonać się o tym. / Fot. PTK

Po raz pierwszy tak szerokiemu gronu specjalistów pracujących w hospicjach zaprezentowano możliwości włączenia psów terapeutycznych w opiekę paliatywną. Kynoterapia jest to metoda wzmacniająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzona przez wykwalifikowanego kynoterapeutę. W trakcie wykładu słuchacze zostali zapoznani z rodzajami zajęć, standardami i zaleceniami opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne w celu minimalizowania ryzyka wprowadzenia psa do placówki i zapewnienia bezpieczeństwa zajęć z udziałem psa. Pytania i wypowiedzi uczestników jednoznacznie pokazały zainteresowanie włączeniem psa w posługę niesioną nieuleczalnie chorym w hospicjach.

Wykład uzupełniły pokazy umiejętności psów terapeutycznych. Uczestnicy mogli również przekonać się, w jaki sposób sprawdzane są predyspozycje i umiejętności psa podczas egzaminu psa terapeutycznego, który został przeprowadzony jako impreza towarzysząca "Hospicjum 2010".Wolontariusze z psami przed pokazem. / Fot. PTKTen mały pies - cavalier king charles spaniel - nie tylko zmieści się na łóżku przykutej do łóżka osoby, lecz potrafi wiele sztuczek aby ją rozweselić. / Fot. PTKWizyta dużego psa jest też dużą atrakcją. Gdy nowofundland stanie przy łóżku, łatwo jest dosięgnąć jego miękkiego, przyjemnego w dotyku futra. / Fot. PTK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bydg
  • bydg
  • 06.08.2011 19:13

a są państwo wolontariuszami w hospicjum?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.