Facebook Google+ Twitter

L. Kaczyński po spotkaniu z Abbasem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-09 13:13

Prezydent spotkał się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Lech Kaczyński zadeklarował, że Polska jako kraj pozostający w dobrych stosunkach zarówno z Izraelem i krajami arabskimi chce w miarę swoich możliwości zaangażować się w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Polski prezydent podkreślił, że choć jest postrzegany jako polityk proizraelski, nie akceptuje działań podjętych przez Tel-Awiw w Strefie Gazy w ostatnich miesiącach.

Przywódca Autonomii Palestyńskiej po raz kolejny złożył kondolencje z powodu zamordowania przez talibów polskiego inżyniera w Pakistanie. Mahmud Abbas mówił, że Polska ze względu na swoją pozycję dyplomatyczną jest predysponowana do zaangażowania się w proces pokojowy.

Abbas zaznaczył, że pokłada duże nadzieje w nowej administracji amerykańskiej w związku z procesem pokojowym. Zapewnił też, że będzie współpracował z każdym rządem izraleskim, który zostanie wyłoniony w nadchodzących wyborach.

Mahmud Abbas przyleciał do Polski na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaproszenie to zostało przekazane kilka tygodni temu, gdy w Strefie Gazy trwała izraelska operacja. Wcześniej z szefem dyplomacji Autonomii Palestyńskiej rozmawiał minister Radosław Sikorski. Mówił o potrzebie pokoju na Bliskim Wschodzie.

W ramach podróży po Europie Prezydent Autonomii odwiedził już Paryż, Strasburg i Londyn. Występując w Strasburgu oskarżył Izrael o działania mające nie dopuścić do powstania państwa palestyńskiego. Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o wywarcie nacisku na Tel-Awiw tak, by podjął on decyzje korzystne zarówno dla Izraela i Autonomii. Dzień później w Londynie Mahmud Abbas wyliczył, że do odbudowania zniszczeń wojennych potrzeba 15 miliardów dolarów. Wezwał też o udzielenie podstawowej pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.