Facebook Google+ Twitter

"La Republica" ujawnił przywileje kardynałów. Zniżki na żywność, papierosy i benzynę

Rzymski dziennik "La Republica" ujawnił z jakich przywilejów mogą korzystać kardynałowie. Każdy z nich może kupić do 500 paczek papierosów miesięcznie, w tym 200 ze zniżką i 400 litrów benzyny po obniżonej cenie.

 / Fot. Andrew Moore/(CC BY-SA 2.0)/flickrDziennik "La Republika" dotarł do listu napisanego przez sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego ks. Fernando Vergeza Alzagę. List był zaadresowany do kardynała George Pella, który pełni funkcję prefekta Sekretariatu do spraw Ekonomii, jest więc watykańskim ministrem finansów.

W piśmie poruszono temat zniżek, z jakich korzystać mogą w Watykanie kardynałowie. Okazuje się, że za pomocą specjalnych bonów duchowni mają prawo do zakupu żywności w watykańskim sklepie ze zniżką w wysokości 15 proc. W przypadku odzieży cena ta obniżana jest o 20 proc. Kolejny przywilej to prawo do zakupu 400 litrów benzyny miesięcznie również ze zniżką do 15 proc. - donosi polskatimes.pl za PAP.

W ciągu miesiąca kardynałowie mogą nabyć również 500 paczek papierosów. Jeśli zakupią przynajmniej 200 z 500 przysługujących otrzymają 20-procentową zniżkę.

"La Republika" podkreśla jednak, że zakupione paczki papierosów kardynałowie wręczają jako prezenty.

Zobacz także: Biskup krytykuje rządowy elementarz dla pierwszoklasistów. "Jest oderwany od rzeczywistości"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z ciekawości zerknąłem do oryginału:
http://www.repubblica.it/cronaca/2014/10/09/news/sigarette_scontate_per_i_cardinali_ecco_i_benefit_del_vaticano-97680174/

A ponieważ znajomoś włoskiego nie jest moją dobrą stroną, wrzuciłem tekst do tłumacza Google, który zawsze mnie śmieszy, tak w ogóle.
Szczególnie interesujący jest ostatni akapit :)

"Niektóre palaczem to nie jest. A tak w ogóle, papierosów nie jest grzechem. Mówi się, że w pierwszym z dwóch konklawe w 1978 roku kardynał Madrytu, Vicente Enrique y Tarancon, skruchy palacz (który zmarł w 1994 roku w wieku 87) był zaniepokojony, że nikt nie palił w jadalni. Pewnego ranka, z udawaną nonszalancją, zapalił papierosa, myśląc, przeprosić, jeśli inne kardynałowie zareagował. Ale w ciągu kilku minut, inni poszli za jego przykładem. A kiedy w końcu wybrany Papież Luciani (biały dym), belgijski kardynał Suenens powiedział, że nowy amerykański kardynał poprosił papieża o zgodę na dym, coś "w przeciwieństwie do protokołu." Jan Paweł I zastanawiał się uroczyście, a potem odpowiedział z uśmiechem: ". Waszej Eminencji, można palić, ale pod jednym warunkiem: musi być biały dym.""

Komentarz został ukrytyrozwiń

"La Republika" podkreśla jednak, że zakupione paczki papierosów kardynałowie wręczają jako prezenty.

Czyli jeśli sami się nie trują, to pomagają się truć bliźnim. Jakoś ta watykańska promocja niewiele ma wspólnego z katechetycznym podejściem do nałogów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu na prezent - idealne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tu się dziwić, przecież Watykan to nie wolny rynek, więc i centralne planowanie i rozdzielniki funkcjonują.
A zniżki? Ich sprawa.

Ciekawe czy kardynałowie mogą nabyć też cygara, te od Fidela.. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zniżkę na odzież i benzynę jestem zdolna zrozumieć. Ale na papierosy...?...
200 paczek miesięcznie oznacza 6,6 paczki dziennie, zatem dziwnego, że kardynałowie je rozdają. Nawet najbardziej zatwardziały nałogowy palacz pirat van Hunks słynący z tytoniowego pojedynku z diabłem nie wyszedłby żywy po wypalaniu ich dzień w dzień w takiej ilości!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.