Facebook Google+ Twitter

"La Stampa": Putin chce być obrońcą chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Dziś spotkanie z papieżem Franciszkiem

Dziennik "La Stampa" określa spotkanie pomiędzy papieżem Franciszkiem a prezydentem Putinem jako wyjątkowe i zaznacza, że klimat do rozmów z Moskwą zdecydowanie się poprawił wraz z pontyfikatem papieża "z końca świata". Zbliżenie stanowisk Watykanu i Rosji w sprawie Syrii ma tu kluczową rolę.

 / Fot. PAP/EPAJak podkreśla "La Stampa", to nie jest pierwsza wizyta Putina w Watykanie. Z papieżem Janem Pawłem II rosyjski prezydent spotykał się dwukrotnie w 2000 r. i 2003 r., a z papieżem Benedyktem XVI w 2007 roku. Tym razem jednak klimat wizyty jest szczególnie dobry. Przyczynił się do tego zapewne list, który we wrześniu wystosował do Putina papież Franciszek, podkreślając w nim, że Rosja ma do odegrania znaczącą rolę na arenie światowej, zwłaszcza przy rozwiązywaniu problemu syryjskiego.

Jak pisze "La Stampa", rosyjski przywódca chce podziękować Franciszkowi za zaangażowanie Stolicy Apostolskiej na rzecz pokoju w Syrii i prawdopodobnie zaproponuje głowie Kościoła, iż może zostać obrońcą chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Obaj przywódcy opowiadają się przeciwko interwencji wojskowej w w rozwiązywaniu kryzysu syryjskiego na rzecz inicjatywy dyplomatycznej.

Pierwsze spotkanie papieża z Argentyny, czy jak piszą włoskie media z "końca świata" z prezydentem Rosji może mieć też pozytywne skutki w stosunkach między Kościołem katolickim i Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Papież mniej utożsamiany jest z Zachodem i mniej kojarzony z katolickimi misjami na Wschodzie.

Mówienie o wizycie papieża w Rosji byłoby w tej chwili przedwczesne, ale realna staje się możliwość spotkania papieża i patriarchy Moskwy w neutralnym kraju .Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Papież z Ameryki Południowej, która oderwała się od tradycji rządów skrajnie prawicowych dyktatur wojskowych (jak również narwanych poprawiaczy świata spod znaku odwrotnej ideologii), a także zerwała z faktycznym brakiem suwerenności wobec USA i rozwija szeroką współpracę z Rosją. Niezłe przesłanki do porozumienia, któremu jednak wielu ludzi i wiele spraw stoi na przeszkodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.