Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13108 miejsce

Łabędź niemy "Ptakiem zimy 2013"

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ogłosiło łabędzia niemego "Ptakiem zimy 2013".

Łabędź niemy, Cygnus olor

Łabędź niemy w bytomskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Żabie Doły" / Fot. Piotr JeleńJest najbardziej znanym przedstawicielem rodzaju. Niemalże idealnie białe upierzenie z charakterystycznie wygiętą szyją w kształcie litery S o pomarańczowo-różowym dziobie z osadzonym czarnym guzem na czole, to cechy charakterystyczne łabędzia. Ze względu na swą dużą sylwetkę, podczas lotu skrzydła ptaka wydają charakterystyczny szum, przez co nie sposób pomylić go z jakimkolwiek innym ptakiem.

Łabędź niemy jest najcięższym ptakiem gniazdującym w Polsce. Jego waga wynosi przeciętnie 8-13 kg, ale spotykane są również osobniki o masie przekraczającej 16 kg. Długość ciała łącznie z szyją wynosi 140-160 cm, a rozpiętość skrzydeł 200-240 cm. Ciało ptaka pokryte jest około 25 tys. piór. Samce są większe i cięższe od samic. Przeważnie mają także większe guzy na czołach i dzioby o intensywniejszym kolorze, jednak cechy te są pomocne do odróżniania płci wyłącznie w obrębie par lęgowych.

Polish swan, "łabędź polski"

Pośród łabędzi niemych wyróżniamy odmianę Polish swan, czyli łabędź polski. Młode po wykluciu od razu mają białą Łabędź niemy w bytomskim parku przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły / Fot. Piotr Jeleńpokrywę puchową w przeciwieństwie do odmiany zwykłej, której pisklęta mają barwę brązową. Nazwa łabędź polski przyjęła się przed kilkoma wiekami, gdy do zachodniej Europy sprowadzano łabędzie z krajów nadbałtyckich, w tym także z Polski. Łabędź polski nie jest podgatunkiem ani formą albinotyczną, a tylko odmianą barwną. Poza białym upierzeniem wyróżnia go kolor nóg - cielistoróżowy zamiast czarnego. Cecha ta występuje u wszystkich osobników bez względu na wiek. Dziób już w pierwszym roku jest jasnoróżowy w przeciwieństwie do stalowoszarego u zwykłej odmiany.

Obrączkowanie łabędzi

Poza standardowymi obrączkami metalowymi, jakie do tej pory zakładano łabędziom, coraz częściej są stosowane plastikowe kolorowe obrączki nożne bądź obroże szyjne. Każdy taki ptasi identyfikator posiada indywidualny kod.

Plastikowe obrączki są łatwiejsze do odczytania niż obrączki metalowe. Nie są jednak tak trwałe i zdarza się, że pękają i spadają z nogi lub szyi ptaka. Dlatego też zawsze zakładana jest obrączka metalowa, która jest noszona przez całe życie. Dzięki znacznikom Łabędź niemy w bytomskim zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Żabie Doły" / Fot. Piotr Jeleńkolorowym, wzrosła liczba wiadomości powrotnych o łabędziach. Dotyczy to szczególnie wiadomości o żywych ptakach. W przypadku obrączek metalowych, które znacznie trudniej odczytać, informacje były uzyskiwane bądź to od osobników słabszej kondycji lub martwych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Z tym przygarnięciem to mogłoby być różnie. Nie jest bowiem prawdą, jakoby łabędzie łączyły się do końca życia w pary. Nie można im jednak odebrać tego, że prezentują się majestatycznie. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogłabym takiego przygarnąć :) Pozdrowionka dla autora!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ to piękne ptaki .
W tym roku zadziwiły mnie stada liczące ok 50 ptaków na trasie Szczecin -Gorzów .
Co do karmienia chlebem to walka z wiatrakami . Najlepiej uczyć dzieci od przedszkole ,że to trucizna dla ptaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze staram się uzmysłowić dokarmiającym, z którymi widuję się na co dzień, żadnego podawania chleba, ciastek, chipsów. Tylko i wyłącznie ziarno. A w Bytomiu niech nam Europa zazdrości ptactwa, będącego w co raz większym stopniu lęgowego. A sceptyków zapraszam nie tylko na Żabie Doły, ale do Ostoi Leśnej Miechowice, czy do największych europejskich dolomitów w bytomskiej Suchej Górze. I pytanie, jakie to tam ssaki, mają największa kolonię lęgową w Europie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z dokarmianiem ptaków zawsze był problem. Niestety dorośli często mają na myśli radość dla dzieci a nie kłopoty dla ptaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Królewski Ptak... Uwielbiam łabędzie. Gdzie tylko mogę fotografuję je. Z nad Bałtyku mam bardzo dużo. W Bytomiu niestety jeszcze nie byłam :) Interesujący opis Cygnus olor. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.