Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16679 miejsce

"Labirynt Fauna"- baśniowa ucieczka od smutnej rzeczywistości

Spowita wojną i domowymi konfliktami Hiszpania roku 1944. Do leśnej posiadłości kapitana faszystowskiego wojska przybywa jego nowa żona wraz ze swoją córką z pierwszego małżeństwa - Ofelią.

Plakat z filmu. Fot. Materiały dystrybutoraMała Ofelia nie potrafi jednak przywyknąć do nowej sytuacji, nowego ojca i domu, więc wymyśla własny świat. A potęga jej wyobraźni jest ogromna, bo wzmagana obrazkami z baśni i mitów, które uwielbia czytać. I właśnie jedna z takich legend mówi o tym, że umarła córka Króla Podziemia ma kiedyś powrócić do żywych. Tą księżniczką okazuje się oczywiście Ofelia, a jej przewodnikiem po labiryncie wybudowanym obok domu zostaje tytułowy Faun.

Reżyser „Labiryntu Fauna” Guillermo del Toro oczami bohaterki wyrzeźbił piękną i przytłaczającą krainę imaginacji. Świat Ofelii jest cudowny, choć mroczny, wciągający, często straszny i obrzydliwy. Jest wreszcie tak realny, że czasem wierzymy w niego bardziej niż w to, co dzieje się dookoła. A dzieje się wiele złego – wojna, polowanie wojska na partyzantów, brutalne egzekucje... Labirynt Fauna okazuje się idealnym azylem od prawdziwego życia. Daje Ofelii przestrzeń, której nie może ona uzyskać w świecie jej skrupulatnego, surowego i pedantycznego nowego opiekuna.

Bohaterka otrzymuje od Fauna trzy zadania, które mają udowodnić, że to ona jest księżniczką. Wykonywanie ich staje się dla niej życiem, realną aktywnością, daleką od roli, jaką pragną przypisać jej dorośli. Staje się dla niej prawdziwym dzieciństwem, cudnym i rozkosznym, choć spowitym mrocznymi barwami i pełnym strasznych stworów. To jednak jedyne dzieciństwo, na jakie może sobie pozwolić, jakie potrafi wymarzyć.

Scena z filmu. Fot. Materiały dystrybutoraWizja del Toro ma w sobie coś z turpistycznych wizji Tima Burtona, czasem jest nawet bardziej nasycona i intensywniejsza. To też wielka zasługa autora zdjęć Guillermo Navarro. Dzięki niemu minuta po minucie widz staje się częścią tej wizji, jej pełnoprawnym uczestnikiem. Warstwa wizualna filmu ma ogromną moc przekonywania, zachwyca i do głębi uderza. Z czasem nie wiemy nawet, kiedy obserwujemy prawdziwy świat, a kiedy iluzję dziewczynki, bo zlewają się one ze sobą w jedną opowieść.

Tę baśniową krainę można też odnieść do innego poziomu. Tworzenie mitycznych wizji to reakcja na straszną rzeczywistość faszyzmu. To unikanie patrzenia na zło, zbrodnie i krew wypływającą z ofiar reżimu generała Franco. Reżyser pyta wręcz, czy większym potworem jest któraś z istot z labiryntu, czy może sadystyczny kapitan.

„Labirynt Fauna” to nie do końca poważne (choć serio traktujące epokę, jak choćby w „Życie jest piękne” Roberto Benigniego) spojrzenie na tragedię hitleryzmu i opowieść dziecka z kulisami II wojny światowej oraz wojny domowej w Hiszpanii w tle. Tworzenie baśniowej wizji stoi w opozycji do upadku cywilizacji tego okresu w Europie. Kreowanie świata bajkowego staje się kontrapunktem wobec niszczenia świata realnego. Obraz del Toro jest więc pełen nadziei w to, że od każdego problemu, każdego zła można uciec.

Bohaterka filmu - Ofelia. Fot. Materiały dystrybutoraRęka reżysera jest wyrazista. Meksykanin umie trafić do widza, także dzięki zdjęciom swego rodaka. Del Toro wie, czego chce i do czego dąży oraz, co ważniejsze, potrafi to osiągnąć. Potrafi wyciągnąć z filmu to, co najpiękniejsze, co świadczy o magii tej sztuki. W dodatku ma zdolność łączenia tego z malarstwem i literaturą. To bardzo dobrze, bo w dzisiejszym światowym kinie coraz mniej mamy prawdziwych wizjonerów, a teraz obok Burtona, Lyncha, Luhrmanna czy Aronofsky’ego znalazł się kolejny.

„Labirynt Fauna” to mocne, poruszające, oszałamiające kino, jak baśń, którą w trakcie czytania możemy sobie narysować oczami wyobraźni. I jak pięknie się kończy. Warto na ten finał poczekać...


„Labirynt Fauna”, reż. Guillermo del Toro
Scenariusz: Guillermo del Toro
Zdjęcia: Gullermo Navarro
Występują m.in. Ariadna Gil, Ivana Baquero, Sergi Lopez, Mirabel Verdu

Zobacz także: Faszystowski kapitan kontra księżniczka z bajki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

super recenzja! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.