Facebook Google+ Twitter

Labrador - wielka, żywa maskotka

Już w niedzielę, w Warszawie, odbędzie się pierwsza parada labradorów. W tym artykule chcę przybliżyć czytelnikom rasę - labrador retriever.

Mój labrador Borys / Fot. Iwona UdałaRasa labrador retriever pojawiła się na wybrzeżu Nowej Funlandii, gdzie psy te trenowano do przenoszenia rybackich sieci, po ściętej lekko lodem wodzie. W XIX w. rybacy przybywali na zachodnie wybrzeże, by handlować rybami i tam niektórzy z nich sprzedawali swe psy. Przedstawiciele rasy szybko odnieśli sukces jako psy myśliwskie. Rasa ta została uznana przez tamtejszy Związek Kynologiczny w 1903 r. Natomiast człowiekiem, który te psy nazwał labradorami, był lord Malmesbury. To on wraz z księciem Buccleuch podjęli organizację programu hodowli tej rasy. W Polsce rasa pojawiła się w roku 1985 i jest popularna aż po dzień dzisiejszy.

Labrador to pies duży o masywniej budowie. Szatę ma krótką, ściśle przylegającą, twardą. Ogon, bardzo wyróżniający tę rasę, zwany ogonem „wydry" - jest gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, powinien być pokryty krótkim, grubym futrem.

Labradory, jak już z tytułu wynika, są bardzo wesołymi, łagodnymi psami, których zalety wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Mają one duże zdolności do aportowania upolowanej zwierzyny, dlatego są wykorzystywane w myślistwie. Dużą zaletą tej rasy jest czuły węch - to znaczy, że labrador jest świetny przy wykrywaniu narkotyków i ładunków wybuchowych oraz w służbach ratowniczych.

Rasa ta posiada bardzo łagodny i zrównoważony charakter, dlatego labrador jest bardzo często szkolony na przewodnika dla niewidomych, czy też psa do dogoterapii.

Pogodna natura i wielkie przywiązanie do właściciela sprawiają, że psa można polecić jako towarzysza dla dzieci i dorosłych. Będzie wspaniałym kompanem do zabaw i spacerów. Nie można liczyć na to, że nas obroni gdy zajdzie potrzeba. Wszystkich bez wyjątku powita radosnym merdaniem ogona i podskokami. W jego towarzystwie spędzimy dużo czasu na spacerach , bo wymaga sporej ilości ruchu niezależnie od pogody. Labradory pragną przede wszystkim należeć do rodziny i wszystkim dogadzać, ale nie wolno nadużywać tej uległości. Ich właściciele muszą pamiętać że zarówno szczenię jak i dorosły pies jest zwierzęciem, a nie zabawką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Może faktycznie źle wyraziłam sie w tytule, ale dla mnie "maskotka" to znaczy też, że jest łagodny, przyjazny itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ich właściciele muszą pamiętać że zarówno szczenię jak i dorosły pies jest zwierzęciem, a nie zabawką" - skąd więc tytuł?
tekst przypadł mi do gustu, aczkolwiek tytuł na pewno bym zmieniła.
tak z rozsądku ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój prania nie wiesza, ale skarpetki, kapcie owszem przynosi, tylko nie za darmo :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam pokaz psów serwisowych - w roli głównej młody labrador :) Wspaniałe widowisko - od przynoszenia skarpetek panu po pomoc przy wieszaniu prania ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry tekst ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.