Facebook Google+ Twitter

Lacrosse - w to się gra także w Polsce!

Lacrosse to gra zespołowa uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie. Sport mający swoje korzenie w kulturze Indian staje się coraz bardziej popularny nad Wisłą, jeśli wszystko dobrze pójdzie to na jesień wystartują polskie rozgrywki ligowe.

Mecz lacrosse w ramach rozgrywek National Collegiate Athletic Association / Fot. Ravs62687 (własność publiczna; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Hopkins_lax.jpg)Według badaczy, lacrosse wywodzi się od rdzennych mieszkańców Ameryki. Jedną drużynę często stanowili członkowie całego plemienia. Ówczesne drużyny liczyły od 100 do 1000 zawodników, a plac gry zajmował powierzchnię równą kilka hektarów. Gra do Europy przywędrowała w XVII wieku za sprawą francuskiego misjonarza Jean de Brébeuf. Od tamtej pory zasady gry znacznie ewoluowały, jednak podstawowe reguły zostały niezmienione.

O tym jak dziś gra się w lacrosse opowiedział nam zawodnik drużyn Kosynierzy Wrocław - Adrian Baran:
Lacrosse jest bardzo popularną dyscypliną w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Europie sport ten dopiero zaczyna zdobywać popularność, rozgrywki ligowe funkcjonują już m.in. w Finlandii, Holandii, Niemczech czy w Czechach.

Pierwsza w Polsce drużyna lacrosse'a powstała z inicjatywy studentów poznańskiej Akademii Ekonomicznej w grudniu 2007 roku. Cztery miesiące później do Poznań Hussars d polskiej sceny lacrosse dołączyli Kosynierzy Wrocław. Jeszcze w tym samym roku zawiązała się drużyna Grom Warszawa, a przed kilkoma miesiącami zarejestrowała się czwarta polska ekipa Kraków Knights Lacrosse.

Pierwszy mecz lacrosse w Polsce odbył się 17 kwietnia 2008, kiedy to Kosynierzy Wrocław na własnym terenie zremisowali 5:5 z ekipą z Poznania. Niecały rok później w Warszawie odbył się I Polski Turniej Lacrosse, z którego zwycięsko wyszli zawodnicy Poznań Hussars. W maju ubiegłego roku rozegrany został turniej Poznań OPEN w którym oprócz polskich drużyn wzięła udział drużyna z niemieckiego Cottbus. Poznański turniej wygrali Kosynierzy z Wrocławia.

Na jesień tego roku zaplanowany jest start pierwszego sezonu Polskiej Ligi Lacrosse o której opowiada Tomasz Kędzia - prezes KS Kosynierzy Wrocław:
Lacrosse w Polsce to nie tylko rozgrywki klubowe. W 2008 roku powołana została Reprezentacja Polski w lacrosse, która w czerwcu tego roku weźmie udział w Mistrzostwach Świata w lacrosse które odbędą się w Manchasterze.
Kosynierki Wrocław - sekcja żeńska wrocławskiego klubu lacrosse / Fot. Zaba lax (własność publiczna; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kosynierki_wroclaw_1.jpg)

Lacrosse w spódnicyW lacrosse grają także kobiety. Żeńska odmiana gry różni się jednak od tej uprawianej przez panów. Dziewczyny grają bez ochraniaczy, zabroniony jest kontakt ciałem, przez co gra pań jest mniej agresywna. Prekursorkami żeńskiego lacrosse w Polsce są Kosynierki Wrocław, które trenują od marca 2009.

O początkach pierwszej żeńskiej sekcji lacrosse w Polsce opowiedziała nam jedna z Kosynierek - Katarzyna Kowalska:
O tym, że panie chcą grać w lacrosse najlepiej świadczy to z jaką szybkością rozwija się drużyna Kosynierek - jak zaczynała się żeńska sekcja było ich 6 klub kupił 8 kijów, zanim te doszły dziewczyn było już 12, zamówiliśmy kolejne dziesięć, zanim kije doszły dziewczyn jest 23 i cały czas brakuje sprzętu - zauważył trener wrocławianek - Wojciech Filipek. Pierwszy żeński mecz w historii polskiego lacrosse rozegrany zostanie już w maju tego roku podczas wrocławskich Juwenaliów.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.