Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8845 miejsce

Lądek Zdrój. Jest paragraf, nie ma burmistrza!

Lądek Zdrój – najstarsze uzdrowisko w Polsce, nie może normalnie funkcjonować. Urzędujący burmistrz Adam Szmidt rok temu uległ groźnemu wypadkowi i nie jest zdolny do pracy – nie można go jednak odwołać z powodu luki prawnej.

Na screenie fragment oficjalnej strony Lądka Zdrój, po prawej zdjęcie burmistrza Adama Szmidta / Fot. http://www.ladek.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_ladzd&id_dzi=3&id_men=29Formalnie burmistrzem Lądka Zdroju – uzdrowiskowej perły Dolnego Śląska jest nadal Adam Szmidt. Mimo że rok temu uległ groźnemu wypadkowi i dopiero ostatnio odzyskał przytomność, w oficjalnych dokumentach Urzędu Miejskiego Adam Szmidt nadal jest głową miasta.

W praktyce miejscowością zarządza obecnie Kazimierz Szkudlarek – powołany na to stanowisko przez premiera Donalda Tuska. Pomimo tego, że lekarze orzekli czasową niezdolność do pracy Adama Szmidta, ten nadal pozostaje na stanowisku, ponieważ jest emerytem – tych zaś chroni prawo, która zabrania orzekania o ich niezdolności do pracy. Rada Miejska Lądka Zdroju nie może więc odwołać burmistrza – ten zaś nie wykazuje własnej inicjatywy i nie ma zamiaru zrzekać się mandatu.

Mieszkańcy Lądka Zdroju nie kryją podenerwowania całą sytuacją. Części z nich nie podoba się fakt, że miejscowość na dobrą sprawę burmistrza nie posiada, część zaś niechętnie odnosi się do Kazimierza Szkudlarka, który obecnie pełni obowiązki burmistrza. To właśnie Szkudlarek znajduje się w najtrudniejszej sytuacji – w każdej chwili może został odwołany, chociaż sam nie wiem, kiedy i czy w ogóle w najbliższej przyszłości w Lądku Zdroju odbędą się wybory nowego burmistrza.

O całej sytuacji rozmawiałem z Kazimierzem Szkudlarkiem.
Lądek Zdrój stał się sławny w całej Polsce, ale nie ze względu na to, że jest pięknym uzdrowiskiem, tylko na paradoksy prawne związane z urzędem burmistrza. Pan jest tylko osobą pełniącą obowiązki - kiedy mieszkańcy Lądka doczekają się gospodarza?
- Te decyzje w żadnym stopniu ode mnie nie zależą. Zostałem na to stanowisko powołany przez premiera i oczywiście w pewnym momencie zostanę odwołany - nie wiem jednak, czy będzie się to wiązało z wygaszeniem mandatu obecnego burmistrza, którym jest Adam Szmidt. Jak wiadomo - rok temu burmistrz Szmidt uległ wypadkowi - ma orzeczenie lekarskie, które zaświadcza, że nie może pracować do marca 2010 r. Nie jest to jednak orzeczenie o trwałej niezdolności do pracy, nie ma więc podstaw do wygaszenia mandatu. Tę sprawę wnikliwie analizowało biuro prawne wojewody dolnośląskiego. Mamy do czynienia z luką prawną, która wiąże się z tym, że burmistrz Szmidt jest emerytem - w związku z tym przepisy nie pozwalają na to, by uznać go za osobę stale niezdolną do pracy, bo gdyby burmistrz Szmidt nie był emerytem, sprawa już dawno zostałaby rozwiązana. Jest to spory problem prawny - tutaj na miejscu go nie rozwiążemy - bo wymaga to dostosowania do tego szczególnego przypadku całego ustawodawstwa - to musi zostać zrobione na poziomie parlamentu.

W rozwiązaniu problemu nie chce chyba pomóc Rada Miejska Lądka Zdroju, która odrzuciła projekt uchwały o wygaśnięciu mandatu burmistrza Szmidta...
- Jest grupa radnych, która wyjątkowo intensywnie zabiega o wygaszenie mandatu burmistrza Szmidta, ale prawo bardzo szczegółowo reguluje w jakich sytuacjach Rada Miejska może wygasić mandat burmistrzowi - m.in. musiałoby to być orzeczenie o trwałej niezdolności do pracy. Na ostatniej sesji jeden z radnych złożył projekt uchwały o wygaszeniu mandatu burmistrza, z tym, że uchwała powoływała się na orzeczenie o niezdolności do pracy, którego po prostu nie ma. Myślę, że to był powód, dla którego ta uchwała przepadła - tylko czterech radnych chciało przyjąć jej projekt.

A jak do całej sytuacji odnosi się burmistrz Szmidt. Z tego, co rozmawiałem z mieszkańcami Lądka Zdroju jest już przytomny. Mógłby zrzec się mandatu z własnej woli?
- Bezpośrednich wizyt nie składam burmistrzowi Szmidtowi, kontaktowałem się za to wielokrotnie z żoną. Pytałem, jak ona widzi całą sytuację, ponieważ dwóch radnych działa szczególnie aktywnie i chce wygaszenia mandatu - wysyłają w związku z tym apele do prasy, wywieszają je również na tablicach ogłoszeń. Dla mnie cała sytuacja jest krępująca - pełnię tę funkcję dlatego, że burmistrz miał wypadek, staram się więc być jak najbardziej neutralny. Kilku radnych twierdzi, że jestem tutaj niedemokratycznie, ponieważ burmistrz powinien zostać wybrany przez mieszkańców. Jednak mamy do czynienia z określoną sytuacją prawną - i to premier powołuje osobę, która pełni obowiązki burmistrza. W tym neorenesansowym ratuszu urzęduje burmistrz Lądka Zdroju. / Fot. Wikipedia

A razie ewentualnych wyborów, chce pan kandydować na stanowisko burmistrza? Pan jest ze Stronia Śląskiego…
- Mieszkam w Stroniu, ale od kilku lat pracuję w Urzędzie Miejskim w Lądku Zdroju, więc jestem dobrze zorientowany w sprawach gminy. Mieszkam w sąsiedniej gminie i to również jest argumentem dla przeciwników mojej obecności w urzędzie. No bo, jak to może być, by osoba, która mieszka w innej gminie zarządzała Lądkiem Zdrojem. Ja z racji tego, że lata pracowałem tutaj, utożsamiam się z gminą. Czy będę kandydował? Niewykluczone. Od kilku miesięcy staram się układać sprawy gminy, inwestycje – obecnie zaczynamy wieloletnie projekty. Mam świadomości, że mój urząd może się lada dzień skończyć – dlatego planuję inwestycje długofalowo, tak żeby mój następca miał gotowe projekty, pozwolenia na budowę, a co najważniejsze - poukładany budżet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O, Lądek. Ostatnio tam byliśmy, i było wspaniale! Cudowni ludzie, szczególnie Kasia i Darek, u których się zatrzymaliśmy. Ich strona internetowa to www.wynajempokoi.net szczerze polecam. Jak Lądek to tylko Oni. Napewno jeszcze tu wrócę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) ehh, to polskie prawo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.