Facebook Google+ Twitter

Lądek Zdrój uhonorował poetę Henryka Wolniaka Zbożydarzyca

Podczas Dni Patrona Miasta św. Jerzego, nadano tytuł Honorowego Obywatela Lądka Zdroju - Henrykowi Wolniakowi-Zbożydarzycowi, poecie i dramaturgowi, który jest od wielu lat związany ze społecznością miasta.

 / Fot. Zrzut ekranuLądek Zdrój od dwunastu lat w kwietniu, corocznie obchodzi swoje święto - Dni Patrona Miasta. To właśnie św. Jerzy nadaje miastu i uzdrowisku odpowiednią rangę i ton. Oficjalną ceremonią podczas uroczystości było symboliczne przekazanie św. Jerzemu kluczy do miasta, opatrzone ślubowaniem składanym przez mieszkańców i wręczeniem zasłużonym medali świętego Jerzego. Odznaczenia wręczali: Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Nowickim.

Dyplom nadania Honorowego Obywatela Lądka Zdroju. / Fot. Z archiwum Henryka Wolniaka.Podczas tej uroczystości nadano tytuł Honorowego Obywatela Lądka Zdroju - Henrykowi Wolniakowi-Zbożydarzycowi, poecie i dramaturgowi, który jest od lat związany ze społecznością Ziemi Lądeckiej. Poeta regularnie angażuje się w życie kulturalne miasta. Brał udział w imprezach historycznych, takich jak Wehikuł Czasu, wcielając się w rolę poety Johanna W. Goethego. Henryk Wolniak-Zbożydarzyc jest uznanym w środowisku literackim poetą i mistrzem neologizmu - mieszkającym we Wrocławiu i Lądku Zdroju.
To właśnie z inspiracji pięknem Ziemi Lądeckiej powstał tomik poezji Zaurocznia Lądecka.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc w wierszach zaświadcza topograficznie i geograficznie związek z Lądkiem Zdrojem i z jego mieszkańcami. Literackie reprezentacje krajobrazów, wpływają na pamięć kulturową i percepcję przestrzeni Ziemi Lądeckiej. Zaurocznia Lądecka powstała w 2005 roku i jest piękną poezją, pełną przystępnych lirycznych neologizmów. We współczesnej poezji neologizm jest rodzajem metafory. Tworzenie nowych słów jest charakterystyczną cechą wypowiedzi Henryka Wolniaka-Zbożydarzyca i jest jego oryginalnością twórczą.

Lądecki Wehikuł Czasu, w roli J.W. Goethego. / Fot. Anna DuchHenryk Wolniak-Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum. Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera. W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia), nagroda za neologizmy i za nowatorstwo w poezji. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy twórczej. Henryk Wolniak-Zbożydarzyc opublikował już ponad dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory.
Zapraszam do czytania wierszy.
http://www.wolniak.henryk.artwroc.com/tom_poezji_Zaurocznia.htm

http://www.wolniak.henryk.artwroc.com/Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Już linki funkcjonują !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacja podana w wyjątkowo ciekawy sposób... Gratulacje dla Poety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Linki nie otwierają się... ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.