Facebook Google+ Twitter

Ładowanie baterii w kilka minut? Naukowcy z Singapuru opracowali rewolucyjną technologię

Czy dwie minuty wystarczy, by naładować baterię do 70 proc. pojemności? Naukowcy z Nanyang Technology University w Singapurze twierdzą, że tak. Opracowana przez nich technologia zwiększa też 20-krotnie żywotność baterii.

https://flic.kr/p/3yLc5j / Fot. Andy Melton/CC-BY-SA 2.0Bateria to najsłabsze - nomen omen - ogniwo wielu nowoczesnych urządzeń: smartfonów, tabletów itp. Naukowcy z Nanyang Technology University w Singapurze opracowali technologię, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin.

Badacze zastąpili grafit, z którego wykonana jest anoda żelem z dwutlenku tytanu. Ten związek chemiczny występuje m.in. w glebie. Pozwoli on przyspieszyć ruch elektronów i jonów podczas ładowania baterii - podaje Wyborcza.pl.

"Elektryczne samochody będą w stanie naładować się do 70 proc. pojemności akumulatorów w zaledwie kilka minut. To tyle samo czasu, ile poświęcamy na tankowanie samochodu napędzanego benzyną" - twierdzi szef zespołu pracującego nad nową technologią, prof. Chen Xiadong.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia Ostrzega: napoje energetyczne zagrażają zdrowiu publicznemu


Odkrycie jest ważne z jeszcze jednego powodu. Zastosowane rozwiązanie znacznie wydłuża żywotność baterii. Będzie ją można ładować 10 tys. razy, czyli dwudziestokrotnie więcej niż w przypadku obecnych ogniw litowo-jonowych.

Uczeni chcą teraz zbudować pełnowymiarową baterię z zastosowanie powyższego odkrycia. Wystąpili o stosowny grant na dalsze badania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jedynym konkretem jest to, że wystąpili o stosowny grant.
Jeżeli bateria okazałaby się tak dobra jak zapowiadają, to szybciej ustawiłaby się stosowna kolejka, potencjalnych inwestorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.