Facebook Google+ Twitter

Ładowanie baterii w kilka minut? Naukowcy z Singapuru opracowali rewolucyjną technologię

Czy dwie minuty wystarczy, by naładować baterię do 70 proc. pojemności? Naukowcy z Nanyang Technology University w Singapurze twierdzą, że tak. Opracowana przez nich technologia zwiększa też 20-krotnie żywotność baterii.

https://flic.kr/p/3yLc5j / Fot. Andy Melton/CC-BY-SA 2.0Bateria to najsłabsze - nomen omen - ogniwo wielu nowoczesnych urządzeń: smartfonów, tabletów itp. Naukowcy z Nanyang Technology University w Singapurze opracowali technologię, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin.

Badacze zastąpili grafit, z którego wykonana jest anoda żelem z dwutlenku tytanu. Ten związek chemiczny występuje m.in. w glebie. Pozwoli on przyspieszyć ruch elektronów i jonów podczas ładowania baterii - podaje Wyborcza.pl.

"Elektryczne samochody będą w stanie naładować się do 70 proc. pojemności akumulatorów w zaledwie kilka minut. To tyle samo czasu, ile poświęcamy na tankowanie samochodu napędzanego benzyną" - twierdzi szef zespołu pracującego nad nową technologią, prof. Chen Xiadong.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia Ostrzega: napoje energetyczne zagrażają zdrowiu publicznemu


Odkrycie jest ważne z jeszcze jednego powodu. Zastosowane rozwiązanie znacznie wydłuża żywotność baterii. Będzie ją można ładować 10 tys. razy, czyli dwudziestokrotnie więcej niż w przypadku obecnych ogniw litowo-jonowych.

Uczeni chcą teraz zbudować pełnowymiarową baterię z zastosowanie powyższego odkrycia. Wystąpili o stosowny grant na dalsze badania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jedynym konkretem jest to, że wystąpili o stosowny grant.
Jeżeli bateria okazałaby się tak dobra jak zapowiadają, to szybciej ustawiłaby się stosowna kolejka, potencjalnych inwestorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.