Facebook Google+ Twitter

Lądownik Philae dotarł na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zobacz jak duży jest ten obiekt

Philae dokonał historycznego wyczynu, lądując na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Kometa wydaje się stosunkowo niewielka, gdy myślimy o niej w kategorii fizycznych rozmiarów jej jądra. Bardziej na wyobraźnię działa porównanie jej wielkości z konkretnym punktem odniesienia.

https://www.flickr.com/photos/anosmicovni/14677927249/ / Fot. zrzut ekranu/FlickrW serwisie iflscience.com zamieszczono zdjęcie, które dobrze obrazuje wielkość komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Gdy pomyślimy o jądrze wielkości mniej więcej 3 na 5 kilometrów, nie robi to na nas większego wrażenia. Co innego, gdy zestawimy kometę choćby z Los Angeles. Fotomontażu dokonał Matt Wang.

12 listopada od sondy Rosetta w kierunku komety odleciał lądownik Philae. Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna obiekt bezpiecznie wylądował na komecie. Misja Rosetty trwała 10 lat. Została ona wystrzelona w 2004 r. i przez blisko 1000 dni przebywała w stanie hibernacji. W styczniu nawiązano łączność z sondą. Sygnał wysłany z Ziemi dotarł do niej po ponad 20 minutach. W sierpniu Rosetta weszła na orbitę komety po przebyciu 6,4 mld kilometrów.

Czytaj także: Historyczne wydarzenie: Lądownik Philae dotknął powierzchni komety


Lądownik Philae jest niewielki. Mierzy 1 metr na 0,8 metra i waży około 100 kilogramów. Wyposażono go w specjalistyczną aparaturę pomiarową, która umożliwi m.in. wiercenia na głębokość około 20 centymetrów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze się zbiegło z wejściem na ekrany filmu : Interstellar.
Czyżby jeszcze nikt tu o tym nie napisał?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.