Facebook Google+ Twitter

Lądownik Philae dotrze 12 listopada na kometę Czuriumow-Gierasimienko

12 listopada lądownik Philiae wysłany przez sondę Rosetta ma wylądować na powierzchni komety 67P / Czuriumow-Gierasimienko. W sierpniu po 10 latach lotu sonda znalazła się w pobliżu obiektu.

 / Fot. By DLR (http://www.flickr.com/photos/dlr_de/11963225133/) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsLądownik Philae ma dotknąć powierzchni komety 67P / Czuriumow-Gierasimienko 12 listopada. Tak zdecydowała Europejska Agencja Kosmiczna. Od tygodni prowadzone są symulacje i badania. Poszukiwano optymalnego miejsca lądowania. Manewr będzie ryzykowny i trudny.

Philae pokona 20 kilometrów po opuszczeniu sondy Rosetta i wyląduje na liczącym kilometr średnicy obiekcie - podaje Polskie Radio. Lądownik waży niecałe 100 kilogramów. Ma niewielkie rozmiary 1 metr na 0,8 metra. Zbudowano go z włókna węglowego i aluminium. Wyposażony jest w instrumenty badawcze, które pozwalają dokonać wierceń na głębokość ponad 20 centymetrów.

Sonda Rosetta wykonała kosmiczne selfie. Wkrótce rozpocznie się najtrudniejszy etap misji


Kometa 67P/ Czuriumow-Gierasimienko została odkryta w 1969 r. przez kijowskiego naukowca Klima Czuriumowa. Badaczom z Europejskiej Agencji Kosmicznej zależy na zbadaniu jądra komety, bo prawdopodobnie nie uległo ono zmianom od początku Układu Słonecznego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.