Facebook Google+ Twitter

Lądownik Philae nie odpowiada na sygnały z Ziemi. Prawdopodobnie zamilkł na zawsze

Lądownik Philae znajdujący się na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko prawdopodobnie zamilkł na zawsze. Nie powiodła się próba komunikacji z obiektem.

 / Fot. DLR German Aerospace Center/CC BY 2.0Specjaliści z Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki w Kolonii podjęli ostatnią próbę nawiązania łączności z lądownikiem Philae, który 12 listopada 2014 wylądował na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Naukowcy nie otrzymali sygnału zwrotnego z Philae. Pod uwagę brane są dwa scenariusze. Według pierwszego lądownik otrzymał wiadomość z Ziemi, ale nie jest w stanie na nią odpowiedzieć z powodu uszkodzenia nadajnika. Drugi wariant - bardziej prawdopodobny - zakłada, że próbnik nie odebrał sygnału z naszej planety - czytamy w NewScientist. Philae milczy od lipca 2015 r., gdy po siedmiomiesięcznej drzemce wybudził się.

Kometa 67P oddala się od Słońca, dlatego warunki na niej panujące stają się skrajne dla znajdującego się na niej urządzenia. Szanse, że Philae się wybudzi są znikome.

Misja Philae to część programu Rosetta. Ta sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej wystrzelona została 2 marca 2004 r. 6 sierpnia 2014 r. po ponad 10 latach obiekt dotarł do komety. 12 listopada przeprowadzony został udany manewr lądowanie Philae.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.