Facebook Google+ Twitter

Lądownik Philae przeszedł w stan hibernacji. Zabrakło mu energii

Lądownik Philae zaprzestał zarówno łączności z orbiterem Rosetta, jak i czynności eksploracyjno-badawczych na skutek braku wystarczającego poziomu energii.

Credit ESA as the source of the images, ESA images may not be used to state or imply the endorsement by ESA or any ESA employee of a commercial product, process or service, or used in any other manner that might mislead. / Fot. Copyright ESA–C. Carreau/ATG medialab15 listopada 2014 Philae, lądownik Rosetty zakończył, do czasu odnowienia źródeł zasilania w energię słoneczną, swoją podstawową misję naukową po prawie 57 godzinach pracy na powierzchni komety 67P / Czuriumow-Gierasimienko.

Po okresowych problemach z widocznością i komunikacją z lądownikiem od 09:58 GMT / 10:58 CET w piątek, Rosetta odzyskała kontakt z Philae o godz. 22:19 GMT / 23: 19 czasu środkowoeuropejskiego w nocy. Początkowo sygnał był przerywany, ale szybko ustabilizował się i pozostawał bardzo dobry do godz. 00:36 GMT / 01:36 CET dzisiejszej, sobotniej nocy.

W tym czasie, lądownik zdołał przekazać wszystkie swoje dane operacyjne, a także dane, zebrane przy pomocy naukowych instrumentów, w tym Rolis, COSAC, Ptolemeusza, SD2 i consert. Zakończono też pomiary, planowanych początkowo na późniejszy etap misji, w ramach podstawowego bloku eksperymentów na powierzchni.

Czytaj także: Philae dwa razy odskakiwał od komety 67P/Churyumov–Gerasimenko


Ponadto korpus lądownika został podniesiony o około 4 cm i obrócony o 35 ° w próbie uzyskania dostępu do większej ilości energii słonecznej. Wkrótce potem moc Philae, spadła poniżej minimum gdyż została szybko wyczerpana na przeprowadzone operacje.

Od teraz brak kontaktu. To będzie natomiast możliwe, gdy wystarczająco silne światło słoneczne padnie na panele słoneczne do generowania wystarczająco dużo mocy, aby "obudzić" Philae.

ESA wciąż ma nadzieję, że na późniejszym etapie misji, być może, gdy kometa wraz z lądownikiem znajdą się bliżej Słońca, Philae będzie miał wystarczająco dużo oświetlenia słonecznego aby naładować baterie słoneczne i "obudzić się" celem ponownego nawiązania komunikacji i kontynuacji misji i realizacji programu badawczego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.