Facebook Google+ Twitter

Lądownik Philae przysłał sygnał z komety 67P. "Witaj Ziemio, słyszysz mnie?"

Lądownik Philae, który na początku listopada 2014 r. wylądował na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko wybudził się ze stanu hibernacji i skontaktował z Ziemią.

https://flic.kr/p/pjGuum / Fot. DLR German Aerospace Center/CC BY 2.0Philae, który został wysłany w przestrzeń kosmiczną w marcu 2004 roku, dotarł do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w listopadzie ubiegłego roku i został osadzony na jej powierzchni przez sondę Rosetta. Po 60 godzinach od wylądowania, Europejska Agencja Kosmiczna straciła kontakt z urządzeniem z powodu wyczerpania się jego baterii zasilanej energią słoneczną.

Lądownik, który od tego czasu przesunął się bliżej Słońca, naładował się i w sobotę, za pośrednictwem Rosetty, skontaktował z siedzibą Europejskiej Agencji Kosmicznej w Paryżu. Połączenie trwało 85 sekund. Na profilu lądownika na Twitterze, prowadzonym przez przedstawicieli ESA, pojawił się potem wpis "Witaj Ziemio, słyszysz mnie?".

Według pracowników agencji, w najbliższym czasie można się spodziewać kolejnego sygnału od Philae - pierwszego lądownika w historii, który dotarł na powierzchnię komety. Jak podaje BBC, urządzenie zawiera w sobie dużą ilość zebranych przez 11 lat informacji, które naukowcy mają nadzieję pobrać podczas kolejnego kontaktu.

Czytaj także: Ziemia z przestrzeni kosmicznej wygląda obłędnie. Zobacz film z rakiety Falcon 9 zarejestrowany kamerą GoPro


Celem misji lądownika była analiza skalistych i lodowych fragmentów ciała niebieskiego. Przed wyłączeniem się, Philae zdążył wysłać na Ziemię zdjęcia otoczenia, w którym się znajdował. 67P/Czuriumow-Gierasimienko znajduje się około 205 milionów kilometrów od Słońca i stopniowo ku niemu się przybliża. Według BBC w sierpniu kometa znajdzie się 186 milion kilometrów od Słońca, po czym zostanie z powrotem wypchnięta na obrzeża Układu Słonecznego. Cały ten proces ma zostać udokumentowany przez Philae.

Aleksandra Gersz (AIP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.