Facebook Google+ Twitter

Łagodniejsze kary dla przedsiębirorócw za brak sprawozdania w sprawie odpadów

Posłowie przygotowali projekt zmian w ustawie o odpadach, który łagodzi kary nakładane na przedsiębiorców za nie dostarczenie sprawozdania o odpadach.

Dotychczasowe prawo nakłada obowiązek złożenia w urzędzie marszałkowskim sprawozdania w sprawie odpadów, każdemu właścicielowi firmy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Zgodnie z obowiązującym prawem za niewywiązanie się z tego obowiązku właścicielowi firmy grozi kara pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych.

Na nieskuteczność tych przepisów mieli się skarżyć posłom marszałkowie województw oraz przedsiębiorcy. Urzędy marszałkowskie głównie skarżyły się na brak elastyczności przepisów w kwestii wymierzania kar, co w konsekwencji ma powodować małą skuteczność tego prawa.

Dlatego też posłowie postanowili nieco pomóc przedsiębiorcom. Do marszałka Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o odpadach autorstwa Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z nim zamiast kary w wysokości 10 tysięcy złotych osoba, która nie złoży sprawozdania w sprawie odpadów, będzie mogła otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. W szczególnych przypadkach kara może wynieść 1 tys. zł, a nawet może być zamieniona na naganę. W wypadku odmowy przyjęcia mandatu bądź skargi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na zbyt niską kwotę mandatu, sprawa może zostać skierowana do sądu grodzkiego gdzie wysokość kary może sięgać nawet 5 tysięcy złotych.

Zgodnie z nową ustawą wszystkie sprawy rozpatrywane według starych przepisów, które nie zostaną zakończone przed wejściem w życie nowej ustaw, będą już rozliczane według przepisów nowej ustawy.

Posłowie liczą, że dzięki nowym przepisom, które bardziej uelastycznią rodzaj wymierzalnych sankcji, poprawi się skuteczność ściągalności kar, a także oddali groźba bankructwa tych właściciel małych i średnich przedsiębiorstw, którzy z jakiś powodów nie złożyli w wymaganym terminie stosownego sprawozdania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.