Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12850 miejsce

Laibach na Malta Festival Poznań 2017

Buciory podkute na modłę Neue Slowenische Kunst zmierzają do Poznania. Kolejna wizyta Laibach w grodzie Przemysła, tym razem programowa. Tegoroczna Malta staje pod znakiem Bałkanów, stąd obowiązkowa obecność industrialnej awangardy.

Laibach / Fot. http://malta-festival.pl/pl/press"Jesteśmy w takim stopniu faszystami w jakim Hitler był malarzem" - odpowiedź Laibach na posądzenia o propagowanie postaw nazistowskich i tym pochodnych.

Arcyprowokacyjna orkiestra (będzie i orkiestra!) totalitarnej entropii z pewnego słoweńskiego miasteczka znów w Polsce. Tym razem cień zgiełkliwego niepokoju stanie nad Poznaniem. Laibach rozlegnie się w poznańskim parku im. Henryka Wieniawskiego. Spektakl z datą 24 czerwca, zapowiedziany na godzinę 22, będzie zwieńczeniem tegorocznego Malta Festival Poznań.

Idea imprezy zawiera się w Idiomie „Platforma Bałkany / The Balkans Platform”. "Opowiadamy się w ten sposób nie tylko przeciwko upraszczającej wizji tej części Europy, ale przede wszystkim za ujawnianiem względności wszelkich widoków i doświadczeń" - głoszą organizatorzy festiwalu - "Chcemy, by tegoroczny Idiom stworzył przestrzeń namysłu nad tym, jakie strategie emancypacji możemy praktykować w Europie, która doświadczyła wojen, pokoju, fascynacji kapitalizmem, a obecnie zmaga się z powrotem groźnych nacjonalistycznych i faszystowskich idei."

Zjawisko znane jako Laibach trwa nieprzerwanie od 1980 roku. Od początku maszerowali ścieżkami wytyczanymi przez samych siebie. Stawali się wtórnymi pionierami w trendach kulturowych, jakie już zaistniały. I wnosili nową jakość z mocą znamionowaną przez estetykę wykuwaną monumentalizmem swego artystycznego pochodu. Złowieszcza wymowa symboliki używanej przez Laibach, czy nawet samej nazwy, będącej niemile widzianym zniemczeniem Ljubljany (dzisiejsza stolica Słowenii), sprawiały niemało kłopotów w działalności, która bywała zakazywana przez władze. Nagonka przybrała Laibach / Fot. http://malta-festival.pl/pl/pressspore rozmiary i odbiła się na kondycji autorów całego zamieszania. Takie to były czasy i takie miejsce. Dla założyciela i centralnej postaci Laibach było to ponad siły. Tomaž Hostnik popełnił samobójstwo w 1982 roku.

W następnej dekadzie enfant terrible narodów byłej Jugosławii, stało się niby eksportowe oblicze Słowenii, która zyskała niepodległość. Laibach cieszący się rosnącym zainteresowaniem na całym świecie, odtąd adorowany przez swą ojczyznę i zapraszany na salony.

Laibach zamelduje się na widowisku z towarzyszeniem poznańskiej Orkiestry Kameralnej l’Autunno pod batutą Simona Dvoršaka. Będzie to częścią programu "The Sound Of Music". Wstęp wolny.

źródło: Malta Festival Poznań


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.