Facebook Google+ Twitter

"Lalka też człowiek". "Wariacje miłości" teatru ze Słowacji

Od 11 listopada trwa w Warszawie VI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych "Lalka Też Człowiek". We wtorek widzowie mogli obejrzeć wyjątkową pozycję ze Słowacji - "Wariacje miłości", Lalkowego Teatru na Rozdrożu w Bańskiej Bystrzycy, która zebrała gromkie brawa przy niemal pełnej sali w Starej Prochowni.

 / Fot. Materiały prasowe"Wariacje miłości" (oryg. "Variácie lásky") to dwie inscenizacje przygotowane na jednej scenie, oparte na dwóch tekstach słowackich pisarek: Bozeny Slancikovej pseud. Timrava - "Za kogo wyjść" (oryg. "Za koho ist") z 1893 roku oraz Eleny Marothy-Soltesovej - "Moje dzieci" (oryg. "Moje deti") z 1924 roku.

Sztuka analizuje losy i role kobiet, które są im nadane, niezależnie od ich wieku. Stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego miłość staje się dla nich ciężarem. Na scenie wystąpiły: Marianna Mackurova, Nina Müller i Mária Danadova. Męskich aktorów zastąpiły lalki ludzkich rozmiarów. Aktorki, w trakcie spektaklu traktują je jak partnerów, ale też wykorzystują jako rekwizyty. Spektakl jest widowiskiem zarówno wizualnym, jak i akustycznym. Wykorzystano w nim m.in. utwory Mozarta.

W przedstawieniu zastosowano oryginalne rozwiązanie. Scena, ustawioną na niej komodą, została rozdzielona na dwie części: prawa należy do sztuki "Za kogo wyjść", lewa strona natomiast do "Moich dzieci", którą widzowie oglądają jako drugą w kolejności.

W spektaklu "Za kogo wyjść" poznajemy historię młodej dziewczyny, która tuż przed zamążpójściem przeżywa dylematy panny młodej. W karykaturalny sposób przedstawiono jej rozterki, którego z dwóch kandydatów wybrać. Może żadnego? A może najlepiej byłoby wyjść za swojego starego wuja? A w ogóle, które nazwisko brzmi lepiej - Miszowa czy Butowa? Złośliwi powiedzą, że kobieta rozmawia z jednym mężczyzną, patrzy na drugiego, a myśli o trzecim. Jednak sztuka stara się odpowiedzieć na poważniejsze kwestie - żyć w miłości, a może bez niej? W kim można się zakochać? Czy lepiej żyć samemu? Jak wybrać?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kordian
  • kordian
  • 21.11.2011 22:27

Ach kobitki to taki laleczki porcelanowe ;) >i teraz będzie żart szowinistyczny< nic tylko ubierać i rozbierać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny artykuł z dużą nitką refleksji! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.